Majówka z Polskim Radiem pod znakiem historii i polskiej muzyki. Zobacz, co przygotowaliśmy

Tegoroczna majówka to w Polskim Radiu czas spotkań z historią, polską sztuką i kulturą w najlepszym wydaniu, a także oryginalne lekcje patriotyzmu dla najmłodszych. Dużo miejsca poświęcimy historii pierwszej europejskiej konstytucji, posłuchamy klasycznych polskich twórców, ale i "rzucimy uchem" na młodych polskich artystów. Zachęcimy do odwiedzania najpiękniejszych polskich miast i zadbamy o bezpieczeństwo tych wyjazdów.

2022-04-29, 20:07

Majówka z Polskim Radiem pod znakiem historii i polskiej muzyki. Zobacz, co przygotowaliśmy
Zachęcamy do spędzenia wtorku z Polskim Radiem. Foto: Shutterstock/Fotokon

Polskie Radio na nadchodzącą majówkę przygotowało niezwykle atrakcyjny program, w którym coś dla siebie znajdą nie tylko słuchacze pragnący uczestniczyć w uroczystym celebrowaniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja, ale również osoby, dla których ważna jest historia Polski. Nie zabraknie oczywiście specjalnych akcji, audycji dla dzieci oraz najlepszej polskiej muzyki i premierowych koncertów w wykonaniu rodzimych artystów.

Audycje o historii i współczesności

Tematy związane ze świętami narodowymi pojawiać się będą wielokrotnie w poszczególnych antenach Polskiego Radia - w radiowej Jedynce w publicystycznych "Sygnałach dnia", "W samo południe", "Ekspresie Jedynki". W Trójce w audycji "Trójka do Trzeciej" o "Krótkiej Historii Długiego Weekendu" oraz w trzeciomajowym cyklu "Niezła historia. O konstytucji 3 maja z historykiem prof. Tomaszem Gajownikiem rozmawia Piotr Łodej".

»Konstytucja 3 maja - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Trójka zaprezentuje na "Scenie teatralnej Trójki" 1 maja o godz. 22.00 słuchowisko "Po to, by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" Tomasza Lerskiego, w reżyserii Janusza Kukuły, powstałe z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W repertuarze Teatru Polskiego Radia 1 maja z cyklu "Współczesna Dramaturgia Ukrainy" kolejne słuchowisko, które powstało na podstawie dramatu pt. "Samobójstwo samotności" (autorka - Neda Neżdana).

REKLAMA

Polskie Radio 24 będzie transmitować uroczystości państwowe i najważniejsze wystąpienia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Będą także dyskusje z historykami, którzy przybliżą jej znaczenie, ale także rozmowy wpisujące się w aktualny kontekst wojny na Ukrainie.

Czytaj także:

Młoda polska muzyka w Czwórce

Z kolei Czwórka zaplanowała audycje, podczas których zabierze słuchaczy w podróż po ważnych punktach na mapie stolicy - 30 kwietnia w "Zaklinaczach Czasu" odwiedzi Grób Nieznanego Żołnierza, a 3 maja w "Stacji Nauka" uda się na Zamek Królewski w poszukiwaniu historii Konstytucji 3 Maja.

Nie zabraknie także najlepszej muzyki. Niezwykle ciekawie zapowiada się weekend majowy w Czwórce. 29 kwietnia nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się kolejna składanka zawierająca utwory artystów zgłoszonych do konkursu Czwórki "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!". W kolejnych dniach długiego majowego weekendu Czwórka zaplanowała rozmowy z artystami oraz retransmisje koncertów nagrodzonych wokalistów.

W niedzielę 1 maja w "Tędy po Trendy" rozmowa z Rafem Skowrońskim, a wieczorem po godz. 19.00 retransmisja koncertu WRONY, laureatki 5. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". W poniedziałek 2 maja w "Stacji Kultura" wywiad z WRONĄ, a we wtorek 3 maja w audycji "Numer Raz na fali" po godz. 22.00 rozmowa z zespołem Tragarze oraz retransmisja ich koncertu.

REKLAMA

Czytaj także:

Maj Polskiej Piosenki w Programie 1

Z kolei w Programie 1 Polskiego Radia startuje po raz kolejny Maj Polskiej Piosenki, kiedy to tradycyjnie już na antenie królować będą utwory rodzimych artystów. Tak będzie również podczas weekendu majowego. 2 maja tylko po polsku będzie grała także Trójka.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia pojawią się także wyjątkowe jazzowe dźwięki prosto z 18. Wiosny Jazzowej w Zakopanem. Transmisja koncertu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet 30 kwietnia po godz. 20.00, a dzień później, czyli 1 maja, po godz. 20.00 transmisja koncertu Wojciech Gogolewski Trio - Skaldowie na jazzowo. Radiowa Jedynka - patron medialny wydarzenia, zaprasza także na audycje specjalne prosto z Zakopanego: 30 kwietnia godz. 14.00-15.00 i 16.00-17.00 oraz 1 maja w godz. 16.00-17.00.

Czytaj także:

Polski twórcy w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia przygotował ponadto specjalną oprawę muzyczną, w której pojawią się koncerty i wykonania polskich kompozytorów. 1 maja w "Rozmowach po zmroku" Beaty Stylińskiej (godz. 21.30-22.00): Od pieśni legionów do Hymnu narodowego. Natomiast we wtorek 3 maja stacja przypomni Salve Polonia - interludium orkiestrowe Ferenca Liszt z oratorium Święty Stanisław w wykonaniu Sinfonii Varsovii (godz. 11.00). 3 maja Andrzej Sułek zaprasza na "Muzyczną Majówkę" (godz. 16.00-18.00), która symbolicznie połączy polską muzykę z archiwaliami historycznymi i literackimi w istotny element prezentacji tematyki poświęconej rocznicom ważnych wydarzeń narodowych.

Dla wielbicieli słuchowisk Dwójka przygotowała trzy propozycje: w niedzielę 1 maja o godz. 19.00 w "Wieczorze ze słuchowiskiem": "Koczowisko" Tomasza Łubieńskiego w reżyserii Henryka Rozena, w poniedziałek 2 maja o godz. 15.00 słuchowisko Karoly Szakonyi "Kolacja we dwoje" w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz 3 maja o godz. 15.00 "Gracze" Włodzimierza Bieleckiego.

REKLAMA

Czytaj także:

Najważniejsze polskie dzieła w Polskim Radiu Chopin

Polskie Radio Chopin zaprasza w niedzielę 1 maja na specjalne wydanie "Weekendowego potpourri" o godz. 9.00 wyłącznie z muzyką patrona anteny. 2 maja o godz. 15.00 "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach" - w programie Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego zabrzmią fragmenty opery "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" z muzyką Jana Stefaniego i librettem Wojciecha Bogusławskiego; wodewilu, który odegrał wielką rolę jednoczącą Polaków podczas kolejnych zrywów narodowych począwszy od insurekcji kościuszkowskiej. W "Weekendowym potpourri” Małgorzaty Pęcińskiej 3 maja zabrzmi nie tylko Chopin, ale także Kurpiński, Gorczycki, Gołąbek, Stojowski, Nowakowski, Szymanowski, Karłowicz, Edward Wolff, Marcin Błażewicz oraz Wojciech Kilar.

Lekcje patriotyzmu dla najmłodszych słuchaczy

Specjalną akcję dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców przygotowało Polskie Radio Dzieciom, które w majówkowy weekend zachęcać będzie do wspólnego wykonania polskiej flagi. Z nadesłanych zdjęć (na facebookowy profil stacji), przygotowana zostanie galeria, którą wszyscy uczestnicy będą mogli udostępniać w swoich mediach społecznościowych.

W Dniu Flagi o godz. 11.00 Leszek i Miś Michaś opowiedzą dzieciom o symbolach naszego kraju, a w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" wszystko o flagach państwowych. Tego dnia od rana Zbyszek ze smokiem będą zadawać zagadki w kolorze biało-czerwonym. Wieczorem w "Strefie rodzica" rozmowa o historycznych mitach. We wtorek 3 maja w "Muzycznych podróżach" dzieci dowiedzą się, czego słuchano na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a w "Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom" m. in. o tym, czym jest konstytucja.

REKLAMA

Czytaj także:

Bezpieczne podróże z Radiem Kierowców

Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przez cały weekend majowy będą informować o sytuacji na drogach. W niedzielę 1 maja Polskie Radio Kierowców - razem ze słuchaczami - odwiedzi dźwiękowo kilkadziesiąt miejsc w całym kraju. Przez cały dzień prezentowane będą dźwiękowe zagadki turystyczne. Tour de Polska polega na rozszyfrowaniu dźwięków charakterystycznych dla miast i miejscowości. Dla mistrzów rebusów dźwiękowych przewidziane zostały nagrody.

W czasie długiego weekendu kluczowe będzie bezpieczeństwo - o to na drogach zadbają służby. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców będą towarzyszyć funkcjonariuszom z Grupy SPEED i ITD. W poniedziałek 2 maja, na antenie i w social mediach stacji, pokażą pracę mundurowych od kulis.Z kolei we wtorek 3 maja reporterzy będą na najważniejszych trasach w kraju.

"

Od godz. 16.00 do 20.00 informować będą o aktualnej sytuacji na drogach, w specjalnych serwisach drogowych pojawią się komunikaty i ostrzeżenia. Co kwadrans będą aktualizowane informacje o wypadkach, kolizjach, utrudnieniach, objazdach czy zatorach. Nie zabraknie także szczegółowych informacji pogodowych.

REKLAMA

Czytaj także:

Ogląd świata i wydarzenia sportowe

Polskie Radio nie zapomina również o Święcie Pracy, które 1 maja stanie się tematem audycji "Stacja Kultura" w radiowej Czwórce (godz. 12.00). Jak Chińczycy spędzają majówkę? Czy to święto Pracy, które wypada też 1 maja jest dla nich ważne? Radiowa Jedynka ma również coś specjalnego dla kibiców i 2 maja o godz. 16.00 zaprasza na Finał Pucharu Polski - na Stadionie Narodowym zagrają Lech Poznań i Raków Częstochowa.

Zapraszamy do włączenia Polskiego Radia w weekend majowy!

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej