"Naszą powinnością jest budowanie silnej Polski". Marlena Maląg odczytała list premiera do ostrowian

"Po upływie 231 lat możemy powiedzieć, że Ojczyzna suwerenna, demokratyczna to ideał nie tylko naszych przodków. Zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, ze zdwojoną siłą czujemy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za wspólne dobro - naszą Rzeczpospolitą" - przekazał w liście do mieszkańców Ostrowa Wlkp. premier Mateusz Morawiecki. "Zdajemy sobie sprawę, że podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre i konsekwentne budowanie silnej Polski" - wskazał premier.

2022-05-03, 14:51

"Naszą powinnością jest budowanie silnej Polski". Marlena Maląg odczytała list premiera do ostrowian

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja zgromadziły mieszkańców Ostrowa Wlkp. na uroczystej mszy św. w Konkatedrze pw. św. Stanisława Biskupa I Męczennika. Następnie zebrani przenieśli się przed pomnik ks. kardynała M. Ledóchowskiego, gdzie władze miasta, powiatu oraz parlamentarzyści złożyli wieńce. W uroczystości uczestniczyła m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do mieszkańców.

Dążenie do stworzenia silnego państwa

"W świadomości Polaków Konstytucja zapisała się jako przykład odpowiedzialnego patriotyzmu, którego nadrzędnym celem było dążenie do stworzenia silnego, nowoczesnego państwa w obliczu zagrożenia, w jakim wówczas znalazł się kraj. Jest ona dowodem zwycięstwa ruchów reformatorskich nad siłami dążącymi do osłabienia państwa" - napisał w liście premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Konstytucja z 1791 r. stała się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Uniwersalność przesłania tego dokumentu - jak stwierdził - "wynika ze szlachetnych dążeń, którymi kierowali się autorzy Ustawy Rządowej, chcących wzmocnić państwo i obronić jego niepodległość. "Przygotowywano ją w przekonaniu, że wolność i pokój to najwyższe wartości. Jak zaznaczono w preambule, konstytucja została stworzona »dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic«" - poinformował premier.

Kardynał Ledóchowski symbol niezłomności 

Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja co roku gromadzą mieszkańców Ostrowa Wlkp. przy pomniku kardynała Ledóchowskiego. Przeszedł on do historii jako jeden z najwybitniejszych hierarchów kościelnych; jako więzień stał się dla społeczeństwa wielkopolskiego symbolem niezłomności, podporą w trudnych zmaganiach z pruskim zaborcą o zachowanie narodowego bytu i tożsamości. Mieczysław Ledóchowski stał się mieszkańcem Ostrowa Wlkp. z przymusu. W latach 1874-76 został osadzony w ostrowskim więzieniu za obronę kościoła i Polski.

REKLAMA

Mieszkańcy Ostrowa wystawili kardynałowi pomnik wdzięczności dwa razy. Pierwszy raz 28 czerwca 1925 roku na fundamencie cokołu, na którym stał pomnik cesarza Wilhelma II. Po 14 latach, w 1939 r. pomnik zburzyli Niemcy. Za drugim razem, w 1984 roku, pomnik stanął przy ostrowskim kościele.

Czytaj także:

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej