Bez porozumienia ws. sankcji na Rosję. Zakończyło się spotkanie ambasadorów UE

Bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli ws. najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku. Kolejne spotkanie ambasadorów odbędzie się jutro i plan jest taki, by w piątek restrykcje zostały jednomyślnie zaakceptowane.

2022-05-04, 16:50

Bez porozumienia ws. sankcji na Rosję. Zakończyło się spotkanie ambasadorów UE
Trwają dyskusje ambasadorów unijnych krajów w sprawie szczegółów nowych sankcji wobec Rosji. Foto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

300-stronicowy pakiet sankcji został rozesłany do unijnych stolic w nocy, więc za mało było czasu, by dokładnie go przeanalizować. Ale już wstępna dyskusja potwierdziła różnice zdań i spodziewane są bardzo trudne negocjacje.

Rozbieżność zdań krajów UE

Na przykład Węgry, które podobnie jak Słowacja mają otrzymać zgodę na zakup ropy dłużej, do końca przyszłego roku, poinformowały, że domagają się wyłączenia z sankcji wszystkich ropociągów.

Słowacja chce dłuższego okresu przejściowego. Z kolei wnioski o ulgowe traktowanie złożyły też inne kraje, między innymi Czechy. - Nie mam najmniejszej wątpliwości, że jedność unijna zostanie utrzymana - tak mówił z kolei ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś, który powiedział, że choć część postulatów Warszawy została uwzględniona, to Polska też złoży poprawki.

Będzie się na przykład domagać harmonogramu wstrzymywania importu gazu, czy wpisania na listę sankcyjną także Gazprombanku. W szóstym pakiecie Komisja zaproponowała odcięcie trzech banków od SWIFT-u, w tym największego - Sberbanku. Polska zabiega też o restrykcje uderzające w przemysł nuklearny i farmaceutyczny.

REKLAMA

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej