"Musimy wesprzeć jedną z ich najważniejszych gałęzi gospodarki". USA zawieszają cła na import ukraińskiej stali

Stany Zjednoczone zawiesiły na rok cła na import ukraińskiej stali, aby pomóc gospodarce tego kraju. Amerykańska sekretarz do spraw handlu Gina Raimondo podkreśliła znaczenie branży, która nadal działa i zatrudnia jednego na trzynastu Ukraińców.

2022-05-09, 19:59

"Musimy wesprzeć jedną z ich najważniejszych gałęzi gospodarki". USA zawieszają cła na import ukraińskiej stali
Z Rosji pochodzi prawie połowa tytanu dla światowego przemysłu lotniczego. . Foto: Shutterstock/Djelen

- Nie możemy po prostu podziwiać męstwa i ducha narodu ukraińskiego - musimy stanąć za jego plecami i wesprzeć jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki dla dobrobytu Ukrainy - stwierdziła Gina Raimondo.

- Aby huty mogły nadal być gospodarczym kołem ratunkowym dla ludności Ukrainy, muszą móc eksportować swoją stal - dodała.

Ochrona krajowego przemysłu stali

25-procentowe cło na ukraińską stal zostało nałożone w USA w marcu 2018 roku w celu ochrony krajowego przemysłu. Kilka stanów zostało z niego zwolnionych.

Kongresmeni i przedstawiciele biznesu wezwali amerykańskiego prezydenta Joe Bidena do usunięcia ceł, aby złagodzić ekonomiczny cios dla ukraińskiej gospodarki.

REKLAMA

Sekretarz ds. handlu poinformowała, że ten ruch był sygnałem dla ukraińskiego narodu, że Amerykanie są zaangażowani w pomoc Kijowowi w obliczu rosyjskiej agresji.

Zastąpienie Rosji

Tymczasem import towarów z Rosji zaczyna być zastępowany przez aktywność innych krajów. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Australia znacznie zwiększyła swój eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz węgla. Woodside, największa australijska firma eksportująca LNG, poinformowała o rosnącym popycie na ten surowiec w demokratycznych krajach Azji.

W marcu do Korei Południowej i Japonii wysłano dziewięć dodatkowych ładunków - przekazało przedsiębiorstwo. Rekordowe zainteresowanie notują także australijskie firmy wydobywające węgiel.

Analitycy wskazują, że w niedalekiej przyszłości rynek może zdobyć także australijska energia odnawialna. W drugiej połowie obecnej dekady na północy kraju ma zostać uruchomiona największa na świecie farma słoneczna.

REKLAMA

Czytaj także:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej