Przedstawiciel Niemiec pojawił się w Kijowie. To pierwsza taka wizyta od początku wojny
Szefowa federalnego MSZ Annalena Baerbock (Zieloni) udała się z wizytą na Ukrainę. W planie ma m.in. wizytę w Buczy oraz spotkanie z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą. Baerbock jest pierwszym od czasu rosyjskiego ataku 24 lutego członkiem rządu RFN, który udał się do Kijowa – podkreśla "Tagesschau".
2022-05-10, 12:19
Pierwszym puntem wizyty Baerbock jest odwiedzenie Buczy, miejsca rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej, w towarzystwie prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej. Po południu w Kijowie ma odbyć się spotkanie Baerbock z Dmytro Kułebą.
Minister zapowiedziała też ponowne otwarcie ambasady niemieckiej w Kijowie. "Ostatni pracownicy ambasady wyjechali 25 lutego do Polski i kontynuowali pracę częściowo stamtąd, a częściowo z Berlina" – przypomina agencja dpa.
Niemcy są jednym z ostatnich krajów zachodnich, które ogłosiły ponowne otwarcie swojej ambasady w Kijowie. W niedzielę o powrocie pracowników do ambasad poinformowały USA i Kanada, a wcześniej w Kijowie ponownie otwarto przedstawicielstwa m.in. Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Austrii.
Nadal nie wiadomo, czy i kiedy z wizytą do Ukrainy uda się kanclerz Olaf Scholz (SPD), zapraszany wielokrotnie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
REKLAMA
Pomoc dla ukraińskiego archiwum
"Droga do Lwowa, Tarnopola i Iwano-Frankowska nie była łatwa, jednak daliśmy radę dostarczyć, razem z Maksymem Ostapenko, pierwsze transporty z pomocą". Do ukraińskich archiwów przywieziono m.in. kartony bezkwasowe i skanery podarowane przez Archiwum Federalne - poinformował na Facebooku Instytut Pileckiego w Berlinie.
Akcja zbierania funduszy na ratowanie zagrożonych w wyniku rosyjskiej wojny ukraińskich archiwów, "Ukrainische Archive retten", jest organizowana wspólnie przez Instytut Pileckiego w Berlinie i białoruską organizację RAZAM we współpracy ze Związkiem Organizacji Ukraińskich, Ukraińskim Kościołem Prawosławnym i przy wsparciu Archiwów Federalnych.
"Współpracujemy z wieloma archiwami, m.in. we Lwowie, Tarnopolu i Iwano-Frankowsku, opracowaliśmy konkretne potrzeby kilku instytucji. Dzięki Waszym darowiznom chcemy pozyskać materiały niezbędne do zabezpieczenia zbiorów i sprowadzenia ich na Ukrainę. Jeśli pozwolą na to zebrane fundusze, zainwestujemy je także w digitalizację i niezbędny do tego sprzęt. Pozwoliłoby to również zabezpieczyć zbiory archiwalne w dłuższej perspektywie czasowej" - informują organizatorzy.
- Media: Niemcy przygotowują plany na ewentualne odcięcie rosyjskich dostaw gazu
- Sellin: Tusk wybrał ocieplenie stosunków z Rosją, która zmierza do odbudowy sowieckiego imperium
as
***
REKLAMA