Niższa akcyza na energię. Komisja sejmowa za wydłużeniem tarczy antyinflacyjnej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za poprawką wydłużającą działanie pierwszej tarczy antyinflacyjnej, w tym obniżki akcyzy na energię, o dwa miesiące. Poprawka dotyczyła procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o VAT.

2022-05-10, 16:33

Niższa akcyza na energię. Komisja sejmowa za wydłużeniem tarczy antyinflacyjnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/MemoryMan

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który dotyczy zwolnienia z VAT importu towarów przez siły zbrojne państw UE. W trakcie prac do projektu zostały zgłoszone trzy poprawki.

Wydłużenie obniżki akcyzy na prąd

Najważniejsza dotyczyła wpisania do projektu propozycji wydłużenia czasowej obniżki akcyzy na energię elektryczną oraz zwolnienia z tego podatku energii elektrycznej, wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe. Do tego jeszcze dochodzi wydłużenie okresu zwolnienia z podatku detalicznego sprzedaży detalicznej. Te wszystkie rozwiązania mają obowiązywać do końca lipca 2022 r., podczas gdy obecnie wygasają z końcem maja tego roku. Poza tym wprowadzona ma zostać obniżka akcyzy na lekki olej opałowy.

- Ta poprawka jest bardzo ważna, bo przedłuża już istniejącą pierwszą tarczę antyinflacyjną. Wprowadzane będzie obniżenie dla paliw, ale także obniżona stawka do poziomu unijnego także na olej opałowy, o co występowali przedsiębiorcy. Dlaczego na dwa miesiące? Bo druga tarcza antyinflacyjna działa do końca lipca, wyrównujemy ten termin, abyśmy mogli na bieżąco reagować i monitorować rynek, aby tarcze były spójne - powiedziała dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów Maria Rutka.

Dłuższy okres obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii

Poprawka została zaakceptowana przez Komisję Finansów Publicznych, podobnie jak inna, dotycząca wydłużenia okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym. Jak wyjaśniono w trakcie posiedzenia komisji, obecnie okres obowiązywania tej procedury został ograniczony do 17 maja, tymczasem poprawka wydłuża ten okres do końca 2022 r.

Czytaj także:

Następna poprawka dotyczy wydłużenia o 36 miesięcy działania przepisów, na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw. To wydłużenie również wynika z sytuacji międzynarodowej, wynikłej po napaści Rosji na Ukrainę.

Rządowy projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej