Daniel Libeskind - światowej sławy architekt z Łodzi
- Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko – ocenił debiutancki projekt Daniela Libeskinda architekt Zbigniew Maćków.
2024-05-12, 05:40
Początkowo swoją przyszłość wiązał z muzyką. Dziś jest jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów. 12 maja 1946 roku przyszedł na świat Daniel Libeskind.
Akordeonista z Łodzi
Przyszły mistrz nowoczesnej architektury urodził się w rodzinie łódzkich Żydów. W 1957 roku wyemigrował z rodzicami do Izraela, a niedługo później do Stanów Zjednoczonych. Z Polski zabrał ze sobą akordeon. Gra na tym instrumencie wzbudziła w nim miłość do sztuki i to właśnie z muzyką początkowo wiązał swoją przyszłość. Przez kilka lat szkolił się w tym kierunku w Izraelu i za oceanem.
Ostatecznie jednak Libeskind postawił na architekturę. W 1970 roku ukończył ten kierunek na nowojorskiej uczelni Cooper Union for the Advancement of Science and Art i przez długi czas prowadził wykłady na różnych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Po kilkunastu latach zajmowania się tylko teorią, postanowił spróbować swoich sił w praktyce.
Posłuchaj
REKLAMA
"Zanegował wszystko"
W 1989 roku wygrał konkurs na projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Debiutancki budynek Libeskinda zaskakuje i wzbudza emocje do dziś. Gmach ma kształt niesymetrycznego zygzaka, który jednym przypomina połamaną Gwiazdę Dawida, a innym błyskawicę. Nowoczesny budynek przylega do XVIII-wiecznej barokowej budowli, służącej dziś za wejście do Muzeum.
- To było szokujące. [...] Nikt tak nigdy nie ustawił budynku względem drugiego. On kompletnie zanegował wszystko. […] To był krok milowy w kwestii urbanistyki i komponowania rzeczywistości – mówił na antenie Polskiego Radia architekt Zbigniew Maćków.
Debiut był jednocześnie momentem przełomowym w życiu Libeskinda. Od tamtej pory kariera łodzianina zaczęła nabierać tempa, a jego dzieła można podziwiać dziś w całej Europie, USA, Brazylii, Chinach czy Singapurze. Po zamachach w 2001 roku brał udział w zagospodarowaniu terenu World Trade Center. Zaprojektował również stojący w centrum Warszawy wieżowiec Złota 44.
Charakterystyczny styl
Daniel Libeskind jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Styl ten odrzuca przyjęte normy i charakteryzuje się zupełną dowolnością, jeśli chodzi o harmonię czy konstrukcję budynków.
REKLAMA
- Libeskind sam stwierdził, że jego architektura to gra emocji. […] W dekonstruktywizmie chodzi o pewną metaforę. To jest przekazanie przez język formy architektonicznej pewnego sposobu na życie – wyjaśnił historyk sztuki i dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu dr Jerzy Ilkosz.
- U Libeskinda nie chodzi o to, żeby się wpisywać w to, co już było opisane, ale o posługiwanie się swoim własnym językiem – stwierdził Tadeusz Goryczka z Domu Sztuki w Ostrawie.
Nie zapomniał o swoim pochodzeniu
Projekty Libeskinda to w większości komercyjne przedsięwzięcia, ale architekt przyczynił się do powstania także m.in. Imperial War Museum w Manchesterze czy kilku muzeów poświęconych historii Żydów. Te, poza Berlinem, stoją jeszcze w Danii czy San Francisco.
- Libeskind stawia historię na naczelnym miejscu, tak jak to, że jest Żydem, że mieszkał w Polsce – stwierdził dr Jerzy Ilkosz.
REKLAMA
- Te rzeczy, których się dotknie Libeskind, które mają związek z jego życiem, z tym co przeżył i co może przełożyć na emocje, wychodzą dużo lepiej, niż te, które nie mają takiego związku – uzupełnił Zbigniew Maćków w audycji „Klub Trójki” w 2011 roku.
Warto dodać, że architekt zna język polski i był jednym z ambasadorów Łodzi w staraniach miasta o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
th
***
REKLAMA
Źródła:
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/75-urodziny-daniela-libeskinda
REKLAMA