Wiceszef MSZ: Rosję trzeba trwale osłabić. Przynajmniej na jedno pokolenie

- Trzeba sprawić, żeby Moskwa co najmniej przez najbliższe pokolenie nie była w stanie ponownie doprowadzić do takiego konfliktu, jaki obecnie obserwujemy na Ukrainie - wskazał wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z  "Magazynem Polska Times.pl". 

2022-05-13, 09:01

Wiceszef MSZ: Rosję trzeba trwale osłabić. Przynajmniej na jedno pokolenie
Przydacz: Rosję należy trwale osłabić. Foto: EAST NEWS/KAROLINA MISZTAL/REPORTER

- Na pewno jest w interesie Polski, żeby Rosja - przy jej agresywnej polityce - wyszła z tej wojny trwale osłabiona i w sensie militarnym, i w sensie gospodarczym - stwierdził w rozmowie z magazynem wiceszef MSZ.

Przydacz zwrócił uwagę, że Rosja chce zmienić "architekturę bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale na całym obszarze euroazjatyckim, od Lizbony do Władywostoku".

"Trzeba trwale osłabić Rosję"

- Trzeba sprawić, żeby Moskwa co najmniej przez najbliższe pokolenie nie była w stanie ponownie doprowadzić do takiego konfliktu, jaki obecnie obserwujemy na Ukrainie - wskazał wiceszef MSZ.

Chodzi, jak powiedział, o dokonanie takiego uszczerbku w możliwościach militarnych Rosji, aby nie była w stanie prowadzić podobnie agresywnej polityki jak obecnie. - Temu ma służyć m.in, polityka sankcji - zaznaczył. Przypomniał, że w ramach UE, wspólnie z USA i Wielką Brytanią "kontynuujemy działania prowadzące do tego, że Rosja utraci część swojego potencjału gospodarczego".

Twarde sankcje

Zdaniem Przydacza trzeba kontynuować naciski na Rosję. - Jako Polska stoimy na stanowisku, że ten kraj należy obejmować sankcjami tak długo, aż wyrzeknie się swoich agresywnych zachowań i rewizjonistycznej polityki zagranicznej - powiedział.

Wiceminister ma "głębokie przekonanie", że w sytuacji, gdy ten kraj poniesie wysokie straty, dojdzie w nim do głębokich zmian wewnętrznych. - Dziś to nie Ukraina potrzebuje "denazyfikacji", ale rosyjskie elity - stwierdził w rozmowie z magazynem.

Jak zaznaczył, społeczeństwo rosyjskie powinno uzyskać dostęp do wolnej, niezależnej informacji - "bo tylko w ten sposób będzie mogło rozeznać się w faktycznej sytuacji". 

 Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej