Duże straty Rosjan na Ukrainie. Sztab Generalny podał najnowsze dane

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27,4 tys. rosyjskich żołnierzy. Poinformował o tym ukraiński sztab generalny. Rosjanie stracili 2958 pojazdów opancerzonych, 1220 czołgów, 200 samolotów i 164 helikoptery.

2022-05-15, 13:12

Duże straty Rosjan na Ukrainie. Sztab Generalny podał najnowsze dane

Ukraińska armia zatopiła 13 rosyjskich okrętów wojennych, zniszczyła 555 systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 89 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 95 rosyjskich pocisków rakietowych i 416 bezzałogowych statków powietrznych. Zniszczyli też 2087 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Broń z I wojny światowej

Rosjanie atakowali podkijowski Irpień pociskami z fleszetkami. To przypominające gwoździe, małe, ostre rzutki, które na szeroką skalę stosowano w czasie I wojny światowej. Mieszkańcy miasta znajdują je w ścianach swoich domów. - Są wszędzie - mówią

Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad Irpieniem ponad miesiąc temu, ale mieszkaniec miasta Wołodymyr Kłymaszewski wciąż znajduje fleszetki wbite głęboko w ściany swojego domu.

REKLAMA

- Nie można ich wyciągnąć rękoma, trzeba użyć kombinerek - mówi, pokazując CNN mur usłany małymi, ciemnymi rzutkami.

CNN opisuje fleszetki jako jeden z brutalnych wynalazków I wojny światowej. Używane były wówczas jako broń przeciwpiechotna, zrzucana z samolotów. Później stosowano je też m.in. w czasie wojny w Wietnamie.

Czytaj także:

Rzutki mają kilka centymetrów długości. Mogą wbijać się głęboko w ciało i wyginać się na kształt haka, powodując obrażenia, a nawet śmierć. Obecnie umieszczane są w pociskach wystrzeliwanych z czołgów. Wybuch takiego pocisku wyrzuca kilka tysięcy fleszetek na dużą odległość.

REKLAMA

Organizacje broniące praw człowieka od dawna zabiegają o zakaz używania fleszetek, nie są one zabronione przez prawo międzynarodowe. Jednak używanie nieprecyzyjnej, śmiercionośnej broni na gęsto zaludnionych przez cywilów obszarach narusza prawo humanitarne.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej