"Potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Szefernaker o pomocy dla uchodźców
Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker ocenił, że "w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Zaznaczył, że na tę pomoc potrzebne są dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej.
2022-05-16, 14:49
W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie przewodniczących komisji ds. europejskich parlamentów państw Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, podczas którego dyskutowano m.in. o wyzwaniach migracyjno-humanitarnych dla Unii Europejskiej w związku z wojną na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.
Wiceszef MSWiA powiedział po spotkaniu, że przedstawiciele komisji rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z pomocą dla uchodźców i z rozwiązaniami systemowymi, a także o tym, jakie problemy pojawiają się obecnie w tych państwach w związku z przyjęciem dużej fali uchodźców.
- Myślę, że część państw naszej części Europy będzie korzystała z polskich doświadczeń. My również potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami na temat tego, jak to ma wyglądać - powiedział Szefernaker.
Potrzeba dodatkowych środków
Dodał, że w trakcie spotkania rozmawiano również o potrzebie dodatkowych środków z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Jest dziś możliwość przesuwania środków z innych funduszy, ale Polska zdecydowaną większość tych funduszy, bo 95 proc., już wykorzystała - zaznaczył.
REKLAMA
Podkreślił, że w miarę możliwości Polska będzie wykorzystywać środki z poprzedniej perspektywy, ale potrzebne są dodatkowe fundusze unijne na pomoc dla uchodźców. - Myślę, że wszystkie państwa naszego regionu mają tego świadomość - zaznaczył.
- Kiedy porozumienie ws. szóstego pakietu sankcji? Szefowa MSZ Niemiec: potrzebujemy jeszcze kilku dni
- Nowa prezydent Węgier złoży wizytę w Polsce. Paweł Sałek: to dla nas ważny partner w UE
Szczyt unijny
Szefernaker przypomniał, że aby powstał dodatkowy fundusz poza tym, co w tej chwili jest w budżecie Unii Europejskiej, musi się odbyć szczyt unijny.
REKLAMA
- Liczymy na to, że jeszcze w maju ten szczyt się odbędzie i będzie na nim mowa o tym, jak dodatkowo wesprzeć państwa naszego regionu w pomocy, przecież nie dla nas, tylko dla tych, którzy uciekają przed bombami z Ukrainy. My nie chcemy tych środków dla Polski i dla Polaków, tylko chcemy środki na pomoc tym wszystkich, którym dzisiaj Polska pomaga, a którzy uciekają przed wojną - powiedział.
Pomoc w usamodzielnieniu
Pytany o sytuację uchodźców, którzy są już w Polsce, zaznaczył, że potrzebne są rozwiązania, które pozwolą, żeby jak najwięcej z tych osób się w Polsce usamodzielniło. - My takie rozwiązania przygotowujemy. Bardzo często te osoby nie mają dzisiaj możliwości zorganizowania opieki nad dziećmi tak, żeby samemu móc pójść do pracy i w miarę normalnie zacząć funkcjonować. W związku z tym te rozwiązania z uelastycznieniem rynku pracy - także z organizacją miejsc opieki dla dzieci - bo w polskich przedszkolach i żłobkach oczywiście nie mamy tylu miejsc - trzeba tak zorganizować, żeby te osoby mogły się usamodzielnić, zaktywizować w Polsce i zaadaptować - powiedział.
Dodał, że tylko to pozwoli na to, "aby w miarę normalnie funkcjonować". Zaznaczył, że uchodźcy, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy, to osoby, które chcą się zaktywizować, zaadaptować "i chcą tutaj normalnie żyć, przynajmniej do zakończenia wojny na Ukrainie".
- Nie wiedzą, ile ta wojna potrwa, nie wiedzą, czy będą mieli gdzie wracać, więc te rozwiązania, o których dzisiaj mówimy, są niezwykle potrzebne - powiedział.
REKLAMA
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
jb
REKLAMA