Szwecja oficjalnie aplikuje o członkostwo w NATO. Wniosek podpisany

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde podpisała wniosek o przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzień wcześniej rząd szwedzki oficjalnie zadecydował, że kraj ten, po okresie 200 lat neutralności, będzie aplikował o członkostwo w NATO.

2022-05-17, 12:03

Szwecja oficjalnie aplikuje o członkostwo w NATO. Wniosek podpisany
Ann Linde składa podpis pod wnioskiem Szwecji o przyjęcie do NATO. Foto: EPA/Henrik Montgomery

Ann Linde podkreśliła, że to decyzja historyczna.

- Czujemy, że to coś wielkiego, poważnego i że doszliśmy do momentu, w którym podejmujemy najlepszą decyzję dla Szwecji - powiedziała.

Głosowanie w Finlandii

Dziś z kolei fiński parlament zagłosuje nad wnioskiem tego kraju o przyjęcie do NATO. Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu przedstawi swój raport w tej sprawie.

Ponieważ prezydent Sauli Niinistö przebywa z wizytą państwową w Szwecji, zatwierdzenie zostanie dokonane zostanie dokonane zdalnie.

REKLAMA

Po zatwierdzeniu przez prezydenta Finlandia będzie miała zielone światło na złożenie wniosku do Kwatery Głównej NATO w Brukseli.

Mile widziani...

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję Szwecji o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że rozmawiał na temat z premier Szwecji Magdaleną Andresson.

Podkreślił, że Szwecja jest jednym z najbliższych partnerów, że członkostwo w Sojuszu wzmocni obszar euroatlantycki i że będzie także wzmocnieniem dla samej Szwecji w krytycznym momencie.

...ale nie przez wszystkich

Na razie jednak dołączeniu Szwecji i Finlandii do NATO sprzeciwia się Turcja, a zgodę na rozszerzenie Sojuszu muszą wyrazić wszyscy jego członkowie. 

REKLAMA

Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej szwedzki MSZ zapowiedział, że do Ankary udadzą się delegacje Helsinek i Sztokholmu.

Kurdyjska bariera

Erdogan podczas konferencji prasowej stwierdziła, że Szwecja jest "wylęgarnią" organizacji terrorystycznych, a w tamtejszym parlamencie zasiadają terroryści.

Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na wydanie tureckim władzom kilkudziesięciu osób podejrzewanych przez Ankarę o związki z bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) lub muzułmańskim duchownym Fethullahem Gulenem, którego oskarża się o zorganizowanie próby zamachu stanu w 2016 roku.

Czytaj także:

Jakub Kumoch: przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby wielką porażką Rosji:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej