Finlandia i Szwecja dołączą do NATO? Dr Sokała: to rewolucja w bezpieczeństwie europejskim

- Ta decyzja Finów i Szwedów stwarza nowe możliwości nie tylko dziedzinie bezpieczeństwa - tego tak wąsko i twardo rozumianego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała z UJK w Kielcach, odnosząc się do spodziewanych wniosków akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO. Podkreślił, że to także bardzo dobra wiadomość dla naszego kraju, bo "współpraca wokół regionu Morza Bałtyckiego, to dla Polski ogromna szansa".

2022-05-15, 15:15

Finlandia i Szwecja dołączą do NATO? Dr Sokała: to rewolucja w bezpieczeństwie europejskim
Finlandia już oficjalnie zapowiedziała złożenie wniosku akcesyjnego do NATO. Także Szwecja rozważa ten krok. N/z spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Szwecja i Finlandia ogłosiły, że rozważają chęć wstąpienia do NATO. W niedzielę prezydent Finlandii potwierdził nawet oficjalnie, że jego państwo na pewno złoży w tej sprawie wniosek. Jedynym problemem, który dotyczy rozszerzenia NATO, może być sprzeciw Turcji, która zagroziła wetem w tej sprawie (do rozszerzenia Sojuszu konieczna jest jednomyślność wewnątrz niego). W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat dr Witold Sokała.

Finlandia i Szwecja wejdą do NATO? "Rewolucja"

Gość PR24 stwierdził, że dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii to "obiektywnie - rewolucja w bezpieczeństwie europejskim, ale także w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego w skali szerszej, globalnej". Równocześnie dodał, że - całkowicie subiektywnie - bardzo się cieszy, bo "współpraca wokół regionu Morza Bałtyckiego, to dla Polski ogromna szansa".

- Ta decyzja Finów i Szwedów stwarza nowe możliwości nie tylko dziedzinie bezpieczeństwa - tego tak wąsko i twardo rozumianego - podkreślił dr Witold Sokała.

- Ta rewolucja, o której mówię, jest zaskoczeniem ogromnym. Całkiem niedawno, jeszcze na początku tej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, taki scenariusz - podobnie jak przez lata - wydawał się nieprawdopodobny. Ta tradycja neutralności była tam przecież bardzo mocno zakorzeniona - wyjaśnił ekspert.

REKLAMA

Zmiana społeczna

Dodał także, że w obu tych państwach - pomimo bliskiej współpracy z NATO - do niedawna całe społeczeństwa bardzo ceniły sobie tę polityczną neutralność. - Zwrot nastąpił przede wszystkim na poziomie reakcji opinii publicznej. Sondaże w obu krajach poszybowały, jeżeli chodzi o zgodę na akcesję - zauważył.

Jak wyjaśnił dr Witold Sokała, obywatele Szwecji i Finlandii być może przypuszczali dotąd, że Rosja jest krajem "mimo wszystko cywilizowanym" i nie rozpocznie konwencjonalnej agresji. Skoro jednak napadła na "bratni naród" - jak Rosja określa Ukraińców - to tym bardziej co ją powstrzyma przed napaścią na naród niebędący "bratnim"?

Odnośnie sprzeciwu Turcji - dr Witold Sokała stwierdził, że ma on raczej charakter narzędzia negocjacyjnego i Turcja już zaczyna dawać sygnały, że może zgodzić się na dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO, ale muszą być spełnione jej oczekiwania. Gość PR24 mówił także o zbliżeniu Polski do państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Witold Sokała o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO ("Temat dnia / Gość PR24") 16:09
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 13.33

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej