Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego. W placówkach poczty złożono już 150 tys. wniosków

Od marca złożono w placówkach Poczty Polskiej ponad 150 tys. wniosków o dofinansowanie odbiorników cyfrowych, w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej. Dziennie jest składanych ok. 5 tys. wniosków, poinformowało biuro prasowe Poczty Polskiej.

2022-05-19, 13:26

Dofinansowanie na zakup odbiornika cyfrowego. W placówkach poczty złożono już 150 tys. wniosków

Poczta Polska przypomniała, że obecnie trwa proces przechodzenia ze standardu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2/HEVC, który "odbywa się regionalnie, w czterech etapach".

"Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca" - wyjaśniła Poczta.

Od 21 marca br. wydawane są bony w postaci kodów na dofinansowanie odbiorników cyfrowych umożliwiających odbiór w nowym standardzie. Jak wskazano w informacji prasowej "zawnioskowanie o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego możliwe jest albo przez Internet, na stronie gov.pl, albo w placówkach Poczty Polskiej, zlokalizowanych na terenie całego kraju".

Zaznaczono, że "zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na uzyskanie świadczenia (...) jest wizyta w urzędzie pocztowym albo jego filii" - do tej pory w placówkach złożono "ponad 150 tys. wniosków".

REKLAMA

"Dziennie obsługujemy ok. 5 tys. wniosków, zatem na dniach możemy przekroczyć próg 200 tys."- przekazał urząd.

"Dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera" - dodano.

Kto musi w Polsce wymienić telewizor?

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Sejm uchwalił 24 lutego 2022 r.

REKLAMA

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Zakup odbiorników, jak przypomniano, możliwy jest w ponad 2600 punktach sprzedaży w całej Polsce: https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej