74. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Prof. Musiał: zastrzelony pod ścianą śmierci
- Wierzę głęboko, że IPN nie spocznie, dopóki nie odnajdzie tego wielkiego polskiego bohatera, i nie spocznie, dopóki nie odnajdzie każdego z tych, którzy zginęli za Polskę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Filip Musiał. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL skomentował w ten sposób rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, która przypada 25 maja.
2022-05-24, 14:11
Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL uczczą 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Prof. Filip Musiał powiedział, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL "powstało w miejscu byłego więzienia, a więc tam, gdzie 74 lata temu zamordowano rotmistrza Witolda Pileckiego".
Uroczystości otwarte w muzeum
- Warto pamiętać o tym, że przez wiele lat pod ścianą śmierci hołd swojemu ojcu oddawała samotnie Zofia Pilecka-Optułowicz, ale odkąd mieści się tam muzeum, jest to miejsce, w którym odbywają się uroczystości otwarte - podkreślił dyrektor muzeum.
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "w ciągu całego dnia można przychodzić i zapalić znicz czy złożyć kwiaty w miejscu śmierci rotmistrza".
- W tym roku zaczynamy o godzinie 10.00 od prezentacji pamiątek po rotmistrzu - eksponatów, które zostały użyczone przez Zofię Pilecką-Optułowicz. Będzie można je zobaczyć tylko w tym szczególnym dniu właśnie u nas, przy Rakowieckiej 37 - mówił prof. Filip Musiał.
REKLAMA
Program wydarzenia
Jak zaznaczył, "również o godzinie 10.00 rozpocznie się zwiedzanie i potrwa do godziny 18.00". - Wieczorem o godzinie 18.30 odbędzie się msza w intencji rtm. Witolda Pileckiego [...]. W hołdzie rotmistrzowi odbędzie też koncert, wstęp jest wolny - zachęcał dyrektor oddziału IPN w Krakowie.
- Źródła historyczne, które się zachowały, świadczą o tym, że rtm. Pilecki został zastrzelony pod ścianą śmierci, nie wiemy z kolei, co stało się z jego szczątkami. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wytypowało potencjalne miejsca pochówku - wskazał.
Prof. Filip Musiał przyznał, że dotychczas jednak nie udało się zidentyfikować szczątków rtm. Witolda Pileckiego. - Wierzę głęboko, że Instytut Pamięci Narodowej nie spocznie, dopóki nie odnajdzie tego wielkiego polskiego bohatera, nie spocznie, dopóki nie odnajdzie każdego z tych, którzy zginęli za Polskę - podkreślił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Posłuchaj
Prof. Filip Musiał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ("Towarzystwo niepokorne") 23:09
Dodaj do playlisty
74 lata temu Pilecki usłyszał wyrok
Proces rotmistrza rozpoczął się 3 marca 1948 roku. Już 15 marca Pilecki został skazany na karę śmierci. Żona wraz z przyjaciółmi rozpaczliwie walczyła o jego ułaskawienie. O łaskę zabiegano m.in. u Józefa Cyrankiewicza, który wraz z nim był w Auschwitz.
REKLAMA
25 maja 1948 roku wykonano wyrok strzałem w tył głowy. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano jej ciała. Jak wspomina córka rotmistrza, nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała się jego rehabilitacji.
Powiązany Artykuł
Żołnierze wyklęci - zobacz serwis specjalny
Czytaj również:
- "Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej
- "Podbój, nie wyzwolenie". Dr Filip Musiał o wkroczeniu Sowietów do Polski w 1944 r.
***
Audycja: Towarzystwo Niepokornych
REKLAMA
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski i Jan Ruman
Gość: Prof. Filip Musiał (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dyrektor oddziału IPN w Krakowie)
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24/nt
Polecane
REKLAMA