more_horiz

"Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 08:50
- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski.
Halina Sosnowska podczas procesu pokazowego członków Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej i III Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz państw zachodnich
Halina Sosnowska podczas procesu pokazowego członków Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Demokratycznych Polski Podziemnej i III Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz państw zachodnichFoto: PAP

Była żołnierzem Armii Krajowej i więźniem politycznym okresu stalinowskiego. W Polskim Radiu 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski  przybliżył postać Haliny Sosnowskiej z domu Żelechowskiej ps. Łuna.

Obowiązki obywatelskie 

"Mieliśmy pełną świadomość, że naród nasz musi być przygotowany do dźwigania ciężkich losów, które nas czekają. Po stuletniej niewoli musimy budzić w naszym społeczeństwie rozumienie obowiązków obywatelskich" - tak gość PR24 zacytował słowa Haliny Sosnowskiej.

Przyznał, że bohaterka audycji w sposób niezwykle konsekwentny angażowała się w działalność organizacji takich jak Komitet Obrony Lwowa czy Polski Czerwony KrzyżJak zaznaczył dr Tomasz Łabuszewski, "ważne było dla niej uświadamianie żołnierzy w kwestii celu walki".

- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - opowiadał naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN.

Punkt alarmowy AK

Dr Tomasz Łabuszewski zwrócił uwagę na fakt, że "w momencie wybuchu II wojny światowej wraz z pracownikami radia miała się przenieść do Wilna, skąd chciała kontynuować misję prowadzenia działalności radiowej". - Jednak w wyniku ataku Rosji Sowieckiej do tego nie doszło - mówił.

- Udało jej się ukryć w Warszawie, gdzie w swoim mieszkaniu na ulicy Filtrowej prowadziła rodzaj jadłodajni, która była przykrywką dla punktu alarmowego łączności głównej Armii Krajowej. Ten punkt funkcjonował przez cały okres okupacji niemieckiej i nie został namierzony przez Niemców - zaznaczył gość audycji. 

Posłuchaj
22:58 tomasz łabuszewski.mp3 Dr Tomasz Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej (Polskie Radio 24/"Polki") 

* * *

Audycja: Polki
Prowadziła: Magdalena Merta
Gość: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 08.06

nt

Zobacz także

Zobacz także