Wystawa "Ukraiński świat Marii Prymaczenko". Spektrum świata wyobrażonego
- Prymaczenko była pokazywana na wystawach w całej Europie, także w Pekinie. Co ciekawe, Picasso po obejrzeniu jej wystawy w Paryżu powiedział: "Klękam przed tą genialną Ukrainką" - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Katarzyna Haber, kuratorka wystawy.
2022-05-25, 12:15
Fotografie prac znanej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko będą eksponowane na plenerowej wystawie do końca maja br. Nazwisko artystki pojawiło się w medialnych newsach w pierwszych dniach agresji na Ukrainę, gdy 27 lutego w wyniku rosyjskiego ataku spłonęło Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, które miało w swoich zbiorach 25 prac artystki.
Katarzyna Haber przywołała skomplikowaną biografię artystki. - To artystka naiwna, ludowa, z nurtu art brut, która odkryta została w latach 30. ub. wieku na fali poszukiwań talentów ludowych, okazało się, że to samorodny talent. Sprzyjała jej również biografia: wywodziła się z ludu, była artystką niepełnosprawną, to wszystko zdecydowało o jej szalonej karierze - zaznaczyła.
- Prace Prymaczenko to spektrum jej świata wyobrażonego, nasycone bardzo intensywnym kolorem, bardzo wesołe, mimo jej ciężkich przeżyć. Bardzo często pokazuje ona prace związane z rolnictwem, porami roku, ale ma też fantastyczny cykl związany z Czarnobylem. Mieszkała w wiosce, która znajdowała się 40 km od tego miasta. Kiedy zarządzono ewakuację po awarii w elektrowni, odmówiła przeniesienia się. Zaczęła tworzyć "bestie apokaliptyczne", na wystawie pokazujemy kilka z tych prac. Jej imaginarium jest niesamowite, porównuję ją do artystów średniowiecznych, tworzy "bestiariusze", pojawiają się tam dziwne kreatury. To piękne prace - podkreślała.
Posłuchaj
Na ekspozycję składają się fotografie 11 obrazów Marii Prymaczenko (1908-1997), ukraińskiej malarki ludowej, przedstawicielki sztuki naiwnej. Artystka zajmowała się również rysunkiem, haftem oraz malarstwem na ceramice. Wybrane prace, namalowane w latach 1963-1988, przedstawiają niesłychanie barwny, pełen fantazji świat, zapełniony dziwnymi stworami (np. "Czarna bestia"), zwierzętami ("Byczek"), motywami roślinnymi ("Pawica wśród chmielu"), a także baśniowo ujętymi scenami z życia ("Ukraińskie wesele").
Od 14 kwietnia do 31 maja wystawa jest prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
***
Audycja: Kwadratura kultury
REKLAMA
Prowadzący: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Haber
Data emisji: 24.05.2022
Godzina: 23:35
REKLAMA
REKLAMA