Rusza program mieszkań bez wkładu własnego. Sprawdź, jak z niego skorzystać

W życie wchodzi o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Przewiduje ona wsparcie państwa dla osób, które są w stanie spłacać raty kredytu hipotecznego, ale nie stać ich na wkład własny do kredytu. Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić.

2022-05-26, 09:38

Rusza program mieszkań bez wkładu własnego. Sprawdź, jak z niego skorzystać
Nadal będzie obowiązywać tzw. ulga dla frankowiczów – podało MF.Foto: Shutterstock/Drop of Light

Program zakłada, że państwo będzie udzielało gwarancji na część wartości kredytu, w ten sposób zastępując wymóg posiadania wkładu własnego. Może to być od 10 do maksymalnie 20 procent wartości kredytu, który ma być udzielony tylko w złotówkach na minimum 15 lat. Takich kredytów będą udzielać banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarki Krajowej, który będzie obsługiwał program. Ich lista ma być opublikowana na stronie BGK pod koniec maja.

Kwota gwarancji nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych. Kredyt może być udzielany do 100 procent wartości nieruchomości, a nawet do kwoty większej, jeśli obejmuje on też koszty remontowe. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o metraż domu czy mieszkania.

Procedura zbliżona do tej przy "zwykłym" kredycie


Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, procedura zaciągania kredytu z państwową gwarancją ma być zbliżona do tej przy każdym innym kredycie hipotecznym. Różnica to konieczność przedstawienia oświadczeń, że spełniamy warunki udziału w programie.

Z programu mogą skorzystać single, pary małżeństwa czy rodziny z dziećmi. Zasadniczym warunkiem jest wymóg nieposiadania prawa własności do innej nieruchomości w momencie zaciągania kredytu. Są jednak od tego odstępstwa.

"Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci (w czasie zaciągnięcia kredytu mogą mieć inne mieszkanie, przy czym w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci nie większe niż 50 m2, rodzin z trojgiem dzieci nie większe niż 75 m2, rodzin z czworgiem dzieci nie większe niż 90 m2; rodziny posiadające pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje)" - podaje MRiT.

Mechanizm spłaty rodzinnej

Ważnym elementem programu jest tzw. spłata rodzinna. Jeśli w trakcie spłaty kredytu w rodzinie urodzi się drugie lub kolejne dziecko, państwo spłaci część rat.

"Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka. Spłata rodzinna zostanie przyznana każdorazowo, gdy w rodzinie kredytobiorcy w trakcie okresu spłaty kredytu, urodzi się dziecko" - czytamy.

REKLAMA

Kredyt także dla obcokrajowców

Co ważne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, z programu mogą skorzystać też mieszkający w Polsce obcokrajowcy. Muszą oni jednak spełnić określone w ustawie warunki.

Czytaj także:

"Jeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytu. W przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP nie ma takiego wymogu, tj. kredyt może zostać udzielony także singlowi nieposiadającemu obywatelstwa polskiego. Natomiast skorzystanie ze spłat rodzinnych możliwe jest wyłącznie w sytuacji prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP oraz nieposiadania lokalu mieszkalnego innego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego" - wskazuje resort rozwoju.

Więcej informacji o programie można znaleźć pod tym adresem.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej