Problem ze spłatą kredytu? Minister finansów wyjaśnia, jakie wsparcie można uzyskać

Polacy, którzy mają kredyty w złotówkach, będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych - wyjaśniała w TVP Info nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Minister przekazała także szczegóły dotyczące wsparcia dla kredytobiorców. 

2022-05-11, 11:17

Problem ze spłatą kredytu? Minister finansów wyjaśnia, jakie wsparcie można uzyskać
W październiku br. była kontynuowana spadkowa tendencja wartości obrotów towarowych, choć skala spadków była nieco mniejsza niż w trzech poprzednich miesiącach.Foto: piotr_szewczyk/Shutterstock

- W prosty sposób, czyli elektronicznie, ale również osobiście lub telefonicznie można będzie zawnioskować o takie wakacje. W tym roku będą to po dwa miesiące trzeciego i czwartego kwartału, a w przyszłym roku – po jednym miesiącu w każdym kwartale - wyjaśniała w programie TVP Info minister finansów. 

- Okres obciążenia kredytowego wydłuża się o okres wakacji kredytowych z których skorzystaliśmy, jednak bez konieczności uiszczenia odsetek - dodała Rzeczkowska. 

Minister dodała, że zaprezentowane przepisy wspomagające kredytobiorców podlegają obecnie "szerokim konsultacjom". - Chcemy, żeby te rozwiązania, które proponujemy były bezpieczne, dogodne dla kredytobiorców, ale też żeby, zapewniły stabilność sektora bankowego - wyjaśniła. 

POLONIA zamiast WIBOR? 

Minister finansów odniosła się także do propozycji "alternatywnego" wskaźnika dla WIBOR (który wpływa na oprocentowanie kredytów), którym miałaby być wskaźnik Overnight Polonia. - W przepisach ustawy będzie proponowana ścieżka, wyznaczenia takiego zamiennika - z udziałem właściwych organów, które będą rekomendować ministrowi finansów procedurę ustalenia takiego zamiennika - w oparciu o stawki overnight - wyjaśniła Rzeczkowska. 

REKLAMA

Rzeczkowska podkreśliła, że w przypadku, kiedy nie uda się takiego rozwiązania zaproponować, wówczas "z mocy ustawy takim wskaźnikiem będzie wskaźnik POLONIA wyznaczony przez NBP". 

Poważne problemy ze spłatą

Jeśli kredytobiorcy mają już realne problemy ze spłatą swoich zobowiązań lub w przypadku, gdy w domu jeden z partnerów stracił pracę albo rata kredytu zdecydowanie przewyższa miesięczne dochody, rząd proponuje skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

- Warto podkreślić, że to rozwiązanie już obowiązuje - zapewniła Rzeczkowska. - W tej chwili kwota funduszu wynosi 600 mln zł. Do końca roku zostanie zwiększona o 1,4 mld złotych. Z tej pomocy skorzystać mogą wszyscy kredytobiorcy; także ci, którzy zaciągnęli kredyt w walutach obcych - frankowicze również - tłumaczyła minister finansów. 

Podkreśliła jednak, że jest to instrument dla osób, które znajdują się w "rzeczywistych kłopotach", np: kiedy jeden z kredytobiorców stracił pracę, lub kiedy rata kredytu przewyższa 50 proc. dochodów gospodarstwa. Dodała, że przypadku pomocy w takiej formie obowiązują "ściśle określone limity". 

REKLAMA

Na fundusze przeznaczone na pomoc dla kredytobiorców w formie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców "składają się banki". - Jest to element odpowiedzialności społecznej - podsumowała minister finansów. 

Czytaj także:

TVP Info/Twitter

as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej