more_horiz
Gospodarka

"Polacy oszczędzą 3 miliardy złotych". Premier o wsparciu dla kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 18:00
Czteromiesięczne wakacje kredytowe w tym i w przyszłym roku - to jedno z rozwiązań pakietu wsparcia dla kredytobiorców, którego założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Szacunkowo dzięki temu rozwiązaniu Polacy oszczędzą około 3 miliardów złotych - mówił szef rządu. Pakiet stanowi rozszerzenie tzw. tarczy antyputinowskiej.
Premier: pakiet wsparcia ma pomóc ok. 2 mln rodzin w spłacie kredytów.
Premier: pakiet wsparcia ma pomóc ok. 2 mln rodzin w spłacie kredytów.Foto: KPRM

Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, mają pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok. 2 mln rodzin - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że projekt ustawy, która ma wesprzeć Polaków w spłacie kredytów hipotecznych, to "wyciągnięcie ręki" do tej części społeczeństwa.

- Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy - powiedział premier.

Posłuchaj
00:29 11731435_1.mp3 Mateusz Morawiecki: kredytobiorcy w szczególnie trudnej sytuacji finansowej będą mogli liczyć na wsparcie rządowe (IAR)

Co dalej z WIBOR-em?

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że nowa wartość wskaźnika WIBOR ma zostać wypracowana wspólnie przez sektor bankowy. Proponowane rozwiązania zostaną dziś przedstawione na posiedzeniu Rady Ministrów i skierowane do kilkudniowych konsultacji społecznych.


Posłuchaj
05:40 Magdalena Rzeczkowska minister finansów mówi o zasadach pomocy dla kredytobiorców ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Magdalena Rzeczkowska minister finansów mówi o zasadach pomocy dla kredytobiorców ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

- Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką - jeśli sektora bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki - stwierdził premier.

Będą kolejne rozwiązania

Zapowiedział także zmiany dotyczące oprocentowania depozytów.

Czytaj także:

- Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy - zapowiedział szef rządu. Dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.

- W najbliższym czasie zaproponujemy nowe rozwiązania - przekazał Mateusz Morawiecki.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem