Sejm: pierwsze czytanie projektu ustawy, która odblokowuje m.in. rozwój produkcji energii z biomasy
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, w której zawarto m.in. przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy. Znalazły się w niej także zapisy wzmacniające Agencję Rezerw Materiałowych.
2022-05-26, 19:41
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej również zapisy, które umożliwiają przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy.
Walka z ubóstwem energetycznym
Zaproponowane przepisy mają pozwolić na stworzenie zapasów węgla kamiennego i ograniczenie ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego, które w krajowych warunkach jest związane głównie z pokrywaniem zapotrzebowania na ciepło.
W trakcie debaty posłowie pytali m.in. o to, jak wielka kwota ma być przekazana z Funduszu Rozwoju Dróg?
- Słyszę, że ma być to 1,5 mld zł. Te przepisy mają mieć charakter incydentalny, ale słyszę, że na wniosek premiera te środki mają pozostać w Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział poseł Wiesław Szczepański z Klubu Parlamentarnego Lewicy. Posłowie apelował o takie rozwiązanie, żeby te środki mogły wrócić do Funduszu Rozwoju Dróg.
REKLAMA
Jak odblokować budowę dużych biogazowni
W projekcie znalazły się także zmiany w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, które mają ułatwić udział wytwórców biogazu w aukcjach a ogłoszenie samych aukcji możliwe będzie jeszcze w tym roku.
"Dzięki tej zmianie możliwe będzie przeprowadzenie aukcji dla biogazu jeszcze w 2022 r., co pozwoli na szybsze rozpoczęcie planowanych inwestycji w źródła wytwórcze biogazu. Intensyfikacja rozwoju wytwarzania biogazu jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i krajowym" - napisano w uzasadnieniu do projektu zmian.
Kiedy producenci biogazu mają płacić kary?
W uzasadnieniu ustawy zwrócono też uwagę, na rozszerzenie ustawowego katalogu obiektywnych przesłanek (równocześnie specyficznych dla technologii biogazowej), których wystąpienie zwalniałoby z obowiązku nałożenia na inwestora kary za niedostarczenie 85 proc. wolumenu energii wykazanego w zwycięskiej ofercie aukcyjnej.
Dodano, że zmiana oczekiwana jest przez branżę biogazową, która uważała dotychczasowe brzmienie przepisów za barierę uniemożliwiającą uczestnictwo wytwórców biogazu w aukcjach.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Dywersyfikację mieliśmy w strategii od lat". Minister klimatu i środowiska o uniezależnieniu od rosyjskiego gazu
- Biogaz, biometan i klastry energii. Ministerstwo Klimatu szuka nowych sposobów na rozwój OZE
- Coraz więcej energii elektrycznej pochodzi z mikroinstalacji. Prosumenci stawiają na fotowoltaikę
"W efekcie rozwój sektora biogazu w Polsce opiera się na instalacjach do 1 MW, które są wyłączone z obowiązku udziału w aukcjach zgodnie z unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej w tym sektorze" - stwierdzono w uzasadnieniu do projektu ustawy.
PAP/polskieradio24/PKJ
REKLAMA