Opozycja przeciwko negocjowanej z KE ustawie o SN. Müller: kuriozalna sytuacja

Ustawa o Sądzie Najwyższym wypełnia "kamienie milowe", które zostały zaakceptowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller po głosowaniach w Sejmie. Posłowie uchwalili zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN i przewiduje procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

2022-05-26, 22:02

Opozycja przeciwko negocjowanej z KE ustawie o SN. Müller: kuriozalna sytuacja

Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie podkreślił, że ustawa ws. SN "została przegłosowana z poprawkami, które były wypracowane wspólnie z Solidarną Polską i przede wszystkim z panem prezydentem, bo oczywiście pan prezydent jest gospodarzem projektu".

- Cieszę się, bo wypełnia (ona) kamienie milowe, które zostały zaakceptowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy - dodał rzecznik rządu.

Pełne poparcie premiera

Müller odniósł się też do faktu, że premier Mateusz Morawiecki nie głosował nad całością ustawy.

- Pan premier głosował w sprawie poprawek. Przez pewne niedopatrzenie nie głosował nad finałem ustawy, ale oczywiście poparcie tej ustawy jest pełne, bo ten kompromis został wypracowany w ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy - powiedział.

Wycofanie poprawek

Zapytany o wycofanie przez PiS dwóch poprawek dotyczących przywrócenia w projekcie ustawy o SN możliwości tzw. testu niezawisłości i bezstronności dla prawomocnych orzeczeń, odpowiedział, że gdyby takie rozwiązanie weszło w życie, to mogłoby podważać wyroki, które już zapadły.

- To mogłoby wywołać kolejną falę niepotrzebnych spraw sądowych - mówił.

REKLAMA

Głosowanie opozycji

Müller był również pytany o głosowanie opozycji przeciw ustawie.

- Opozycja głosuje w myśl zasady "na złość babci odmrożę sobie uszy" i dzisiaj, niestety, taką zasadę zrealizowała: ustawa jest zaakceptowana w ramach kamieni milowych - wypracowanych również przez Komisję Europejską - a opozycja mimo wszystko nie głosuje za tą ustawą. Kuriozalna sytuacja - ocenił.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej

Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej, mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Werdykt TSUE

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie. Zakwestionowanie ustawy przez TSUE doprowadziło do zablokowania wypłaty środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

REKLAMA

Czytaj także:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej