Spadek zakażeń koronawirusem. Pandemia jednak trwa, a "mutacje omikronu niepokoją"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby badania potwierdziły 262 zakażenia koronawirusem, w tym 25 ponownych. Zmarło 6 osób z COVID-19. Jednocześnie eksperci wskazują, że niepokojące są mutacje omikronu. 

2022-05-27, 12:18

Spadek zakażeń koronawirusem. Pandemia jednak trwa, a "mutacje omikronu niepokoją"
262 zakażenia koronawirusem, zmarło 6 osób z COVID-19. Foto: shutterstock.com/Noiel

Z danych wynika, że minionej dobry wykonano w sumie 7746 testów w kierunku SARS-CoV-2. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 006 809 przypadków. Zmarło 116 305 osób z COVID-19.

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

"Mutacje omikronu są niepokojące"

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak alarmuje, że pandemia COVID-19 wciąż trwa. W okresie jesienno-zimowym należy spodziewać się fali zachorowań, ale z łagodniejszym przebiegiem choroby.

Cessak był pytany na antenie Radia Plus, czy z pandemią koronawirusa pożegnaliśmy się na dobre, czy na kilka miesięcy. - Pandemia wciąż trwa, nie została odwołana przez Światową Organizację Zdrowia. W Polsce jest stan zagrożenia epidemicznego. Pandemia jest, a fale zachorowań rosną i maleją. Szykujemy się na prawdopodobieństwo zachorowań jesienno-zimowych, ale myślę, że będą one niegroźne – powiedział. 

REKLAMA

Szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wyjaśniał, że patrząc na mutacje omikronu widać, że są niepokojące, ale przebieg choroby jest łagodniejszy. Podał, że 99 proc. zachorowań w Polsce i w środkowej Europie to wariant BA.2. - Zbliża się fala zachorowań BA.4 i BA.5. Widzimy już znaczny wzrost w Portugalii, w tych wariantach, lecz przebieg jest łagodniejszy niż wariantów poprzednich – powiedział.

Czytaj także:

ASP

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej