Odwiedziny pacjentów w szpitalach. Rzecznik MZ: placówki nie mogą tego ograniczać
Szpitale nie mogą ograniczać odwiedzin pacjentów. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w najnowszym zaleceniu minister zdrowia wskazuje na konieczność odblokowania po covidzie możliwości wizyt w placówkach ochrony zdrowia dla rodzin i najbliższych pacjentów.
2022-05-23, 16:11
Rzecznik resortu podkreślił, że zmniejsza się liczba chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19, obecnie jest to już poniżej 600 osób w całym kraju. Nie może więc dochodzić do sytuacji, w której prawo pacjenta do wizyty najbliższych jest ograniczane.
- Jest zalecenie, że jeżeli sytuacja epidemiczna w danym szpitalu na to pozwala, to rodziny pacjentów powinny mieć możliwość cyklicznego, systematycznego odwiedzania pacjentów. Tak, żeby te wizyty nie były w jakikolwiek sposób ograniczane do określonych godzin, czy do określonych dni - dodał.
Rzecznik resortu zdrowia apelował również do pacjentów, aby zgłaszali przypadki utrudniania lub skracania czasu odwiedzin w szpitalach do Rzecznika Praw Pacjenta, który jest zobowiązany interweniować w takich sytuacjach.
Apel Rzecznika Praw Pacjenta
O zniesienie restrykcji w szpitalach wcześniej apelował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Podkreślił, że placówki powinny dokonać przeglądu wprowadzonych ograniczeń, aby ostatecznie dać pacjentom możliwość odwiedzin przez najbliższych. "Niedopuszczalne jest ograniczenie wizyt, np. tylko w godz. 8–10 rano" - zauważył rzecznik.
REKLAMA
Przywołał przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które mówią, że pacjent szpitala ma prawo do odwiedzin. "Kontakt z osobami bliskimi wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a także służy niwelowaniu dyskomfortu towarzyszącego hospitalizacji" - podkreślił rzecznik.
Jak zaznaczył, utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów, której zaniechanie Rzecznik Praw Pacjenta będzie egzekwował w drodze decyzji administracyjnej, a do której niezastosowanie się jest zagrożone nałożeniem kary do wysokości 500 000 zł.
Posłuchaj
- Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia przestrzega: zagrożenie jeszcze z nami jest
- Nie tylko Polska. Kilkanaście państw UE chce elastycznych umów na szczepionki
- Podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. Niedzielski: systematyczny wzrost pensji
ASP
REKLAMA
REKLAMA