PŚ w Poznaniu: cztery zwycięstwa polskich kajakarzy
Cztery zwycięstwa zanotowali polscy reprezentanci podczas niedzielnych finałów zawodów kajakarskiego Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium stanęła kobieca w K4 500 m, dwójka K2 200 m oraz dwie osady kanadyjkarzy - czwórka i dwójka na 500 m.
2022-05-29, 16:40
To był niezwykle pracowity dla zawodników, w bowiem w niedzielę rozegrano aż 22 finały. Połowa z nich miała odbyć się w sobotę, ale ze względu na złe warunki atmosferyczne decyzją organizatorów zostały przeniesione na kolejny dzień. Pierwsi uczestnicy na starcie pojawili się o godzinie ósmej rano.
Ze znakomitej strony pokazały się zawodniczki z reprezentacji młodzieżowej Martyna Klatt i Sandra Ostrowska, które w czwórce (z Julią Krajewską i Heleną Wiśniewską) były trzecie, a na tej samej pozycji ukończyły rywalizację w dwójce na 200 i 500 m.
Trener kadry kajakarek Tomasz Kryk nie wystawił swojej najmocniejszej dwójki z Nają i Puławską, ale młodsze reprezentantki mocno naciskają swoje bardziej doświadczone koleżanki.
Puławska sprawdziła swoje możliwości na jedynce na olimpijskim dystansie 500 m. Przegrała tylko z multimedalistką olimpijską Nowozelandką Lisą Carrington. Siódma w tej konkurencji była Marta Walczykiewicz, która z kolei w finale K1 200 m finiszowała na trzeciej pozycji. Puławska nie ukrywała, że warunki pogodowe pomogły osiągnąć lepszy wynik.
Wygraną poznańskich zawodów może czuć się Putto, która w kadrze jest już od wielu sezonów, ale czasami z niej znikała i nie mieściła się nigdy w składzie na igrzyska. Na Torze Regatowym Malta 26-letnia zawodniczka wygrała dwie konkurencje, oprócz czwórki, triumfowała w dwójce na 200 m z Katarzyną Kołodziejczyk.
- To prawda, moja kariera fajnie się zaczęła, a potem nastąpiły pewne perturbacje. Nie do końca byłam pokorna zawodniczką, czego oczekiwał trener Kryk, chodziłam swoimi ścieżkami i miałam też złych doradców. W moim życiu pojawił się Dawid, mój mąż, który ze mną dużo pracował, bo wiedział, że mam potencjał. A ja na nowo zakochałam się w tym sporcie. Od trzech lat sumiennie trenuję, w ubiegłym roku mało mi zabrakło, żeby pojechać na igrzyska. Pracuję dalej, moim marzeniem jest Paryż - podkreśliła.
Regaty w Poznaniu były też udane dla kanadyjkarzy. Arsen Śliwiński dwukrotnie z Aleksandrem Kitewskim stawał na najwyższym stopniu podium - w dwójce i czwórce (z Łukaszem Witkowskim i Oleksiim Koliadychem) na 500 m. Śliwiński, syn Michała Śliwińskiego, świetnego przed laty kajakarza, za sprawą zmiany w programie olimpijskim (zmniejszeniu dystansu dwójek z 1000 m na 500 m), odzyskał nadzieję na start na igrzyskach.
Trener kadry kanadyjkarzy Marek Ploch będzie miał trudny orzech do zgryzienia, bowiem chętnych do obsadzenia olimpijskiej dwójki jest wielu zawodników. W Czechach startowali Wiktor Głazunow z Tomaszem Barniakiem, lecz ten drugi z powodu kontuzji nie wystąpił w Poznaniu. Z kolei inny duet Dominik Nowacki i Witkowski zajęli drugą lokatę, ale na dystansie dwukrotnie dłuższym.
Na podium na poznańskiej Malcie stanął także Głazunow, który był trzeci na jedynce na 500 m.
Kanadyjkarki z kolei stanęły na podium w olimpijskiej konkurencji C2 500 m - Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak przegrały tylko z Kubankami. Do czwórek na 500 m, konkurencji rozgrywanej po raz pierwszy na PŚ, zgłosiły się tylko trzy ekipy, w tym dwie polskie. Wygrały Kanadyjki, a druga była osada w składzie: Szczerbińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz i Walczak, a trzecią lokatę zajęły: Angelika Braun, Angelika Dorozińska, Patrycja Mendelska oraz Magda Stanny.
Na podium zabrakło przedstawicieli męskich kajaków, lecz szóste miejsce czwórki (Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Filip Weckwert) na olimpijskim dystansie 500 m można uznać jako dobry prognostyk na przyszłość.
***
Mateusz Borgiel zajął drugie miejsce w rywalizacji kanadyjkarzy na jedynce na 5000 m, a Rafał Rosolski był trzeci w K1 5000 m.
Tradycyjnie już wyścigi na pięć kilometrów zakończyły zawody PŚ. W celu uatrakcyjnienia rywalizacji, wzorem wyścigów długodystansowych zawodnicy w trakcie pokonywania okrążeń musieli wykonać w dowolnym momencie dwie tzw. przenoski, czyli krótki bieg z kajakiem.
Polacy dwukrotnie stanęli na podium. Specjalizujący się na tym dystansie Borgiel przegrał tylko z Kubańczykiem Jose Ramonem Pelierem Cordovą, a Rosolski, który bez powodzenia startował na jedynce na 1000 m, był trzeci. Biało-czerwoni łącznie 16 razy stawali na podium na Torze Regatowym Malta.
W czterodniowych zawodach wystąpiło ok. 900 zawodników (także parakajakarzy) z 47 krajów. Zabrakło zdyskwalifikowanych Rosjan i Białorusinów, a z czołowych federacji nie przyjechali Węgrzy.
A tą najbliższą przyszłością będą mistrzostwa świata zaplanowane na 3-7 sierpnia w kanadyjskim Halifaxie.
REKLAMA
kp
REKLAMA