Deszczowa środa w całym kraju. Na północy zagrzmi

Mieszkańcy całego kraju w środę mogą spodziewać się deszczu. W północnej części Polski możliwe są burze, w czasie których wiatr może osiągać prędkość nawet do 75 km/h - powiedział synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik. 

2022-05-31, 20:20

Deszczowa środa w całym kraju. Na północy zagrzmi
Synoptyk IMGW: środa deszczowa; na północy zagrzmi. Foto: shutterstock.com/Viktor Osipenko

Według prognozy przekazanej przez Michała Ogrodnika z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę nad północną Polską będzie przemieszczał się płytki niż znad Niemiec, niosąc ze sobą w kierunku Litwy, Łotwy i Estonii wilgotniejsze masy powietrza. 

- Środa zapowiada się deszczowo i burzowo, z tym, że burze występować będą głównie na północy Polski, choć może zagrzmieć także w centrum. W trakcie burz spodziewać się możemy intensywnych opadów deszczu i wiatru osiągającego do 75 km/h. Strefa deszczu będzie przemieszczała się z centrum kraju w kierunku północnego wschodu. Tam może spaść do 25 mm deszczu - wyjaśnił Michał Ogrodnik.

Pogodniej na południu Polski 

- Intensywny deszcz pochodzenia burzowego prognozowany jest na Warmii i Pomorzu Gdańskim. Nieco więcej deszczu spadnie też na Kujawach i Mazowszu. Na południu raczej nie będzie burz i im bardziej na południe, tym będzie pogodniej i mniej opadów - powiedział synoptyk.

Temperatura maksymalna 14-16 stopni Celsjusza na północy, w centrum i na zachodzie 19-21, a na południu 21-22 stopnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty. Dla regionów na północy kraju prawdopodobnie zostaną wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia o burzach.

REKLAMA

HydroALERT IMGW

W związku ze zmianami klimatu IMGW uruchamia serwis hydroALERT. Od środy będzie on zamieszczać informacje m.in.: o gwałtownych wzrostach stanu wody, wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych lub suszy hydrologicznej.

- Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce  przestrzegł dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW. Stąd koncepcja hydroAlertu, czyli prognozy niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej