Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie większy. Minister klimatu: Polska jest po bezpiecznej stronie

- W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech i Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest w stałym dialogu z Czechami i Słowacją, "by wypracować ostateczny model połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą".

2022-06-06, 13:32

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie większy. Minister klimatu:  Polska jest po bezpiecznej stronie
Pływający terminal gazowy LNG typu FSRU, w litewskiej Kłajpedzie. Gaz-System chce pozyskać podobny terminal i zacumować go w Zatoce Gdańskiej. Foto: dmplot/Shutterstock

Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza podkreśliła, że kluczem do budowy bezpieczeństwa energetycznego Europy jest "nić północ-południe", która wykorzystywać będzie terminalne i połączenia gazowe państw Trójmorza.
Wskazała m.in. na budowę pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) - do przeładunku gazowców LNG w Zatoce Gdańskiej.
- Planowaliśmy go na 6 mld m3 gazu rocznie. W związku z tym, że wzrasta zainteresowanie naszych południowych sąsiadów, ale też Ukrainy, planujemy poszerzyć do co najmniej 12 mld m3, co oznacza duży terminal z dwoma jednostkami pływającymi - powiedziała.
Dodała, że Polska jest w stałym dialogu z Czechami, Słowacją, "by wypracować ostateczny model tych połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą".

Ukraina gotowa do synchronizacji energetycznej

Zgodnie z obecnym planem rozwoju operatora przesyłowego gazu - Gaz-Systemu, pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r. Gaz-System prowadzi obecnie pierwszą fazę procedury Open Season dla projektu FSRU o zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 6,1 mld m3 gazu rocznie.

Po jej zakończeniu Gaz-System ma ocenić, czy wnioskowany w złożonych zamówieniach poziom usług regazyfikacji jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu. Złożenie zamówienia na usługę regazyfikacji w tym terminalu potwierdziło PGNiG.

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że Ukraina jest również gotowa do pełnej synchronizacji energetycznej z krajami Trójmorza.

REKLAMA


Anna Moskwa poinformowała ponadto, że Ukraina za chwilę ma się również stać członkiem Międzynarodowej Agencji Energii.

- Będziemy kandydaturę Ukrainy jako Polska zgłaszać za tydzień w Paryżu. Wiemy już, że wstępna akceptacja przyjęcia Ukrainy do tej organizacji już jest - dodała.

Szefowa MKiŚ wskazała ponadto, że zapadła decyzja o przywróceniu połączenia energetycznego Chmielnicki-Rzeszów. Według Anny Moskwy pozwoli ono do końca roku energię z Ukrainy importować, ale zapewnić w razie czego bezpieczeństwo w obie strony.

"Kolejna zima będzie bezpieczna"

Anna Moskwa dodała, że Polska "jest po bezpiecznej stronie", jeśli chodzi o dostawy gazu i węgla.

REKLAMA

- Wiele osób w kraju straszyło, że po odcięciu gazu z Gazpromu nie będzie gazu w kuchenkach, nie będziemy po bezpiecznej stronie. Jesteśmy po bezpiecznej stronie. Tak samo dzisiaj jesteśmy straszeni, że nie ma węgla z Rosji, nie będziemy po bezpiecznej stronie - jesteśmy absolutnie również w tym obszarze po bezpiecznej stronie - zapewniła.
Minister, odnosząc się do węgla przypomniała o działających w Polsce kopalniach, jak np. lubelskiej Bogdance, czy kopalniach na Śląsku.


- Mamy dobre relacje z innymi państwami świata, które wspierają nas w zabezpieczeniu tego niezbędnego surowca. Proszę nie ulegać propagandzie, również tu jesteśmy po bezpiecznej stronie. Kolejna zima będzie bezpieczna - zaznaczyła.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej