Porozumienie Ukraina-Mołdawia. Ma ułatwić transport żywności

Władze w Kijowie i Kiszyniowie zawarły porozumienie, które przewiduje usprawnienie procedur celnych na granicy Ukrainy i Mołdawii. Dzięki tej umowie kierowanie towarów, głównie żywności, z zaatakowanego przez Rosję kraju na zachód, będzie szybsze.

2022-06-07, 06:00

Porozumienie Ukraina-Mołdawia. Ma ułatwić transport żywności
Ukraina porozumiała się z Mołdawią ws. usprawnienia procedur celnych na granicy. Foto: Andrii__Ivaniuk / Shutterstock.com

Jak podał kiszyniowski portal Stiri, umowa dotycząca współpracy celnej służy ułatwieniu "przekraczania granicy ukraińsko-mołdawskiej oraz jej zabezpieczenia". Szczególnym punktem porozumienia, odnotowano, jest zgoda na podjęcie działań służących zmniejszeniu kolejek samochodów ciężarowych na przejściu Reni-Giurgiulesti oraz koordynacja pomiędzy służbami celnymi obu państw kierowania tirów na sześć mniej zatłoczonych przejść granicznych.

Ustalenia na linii Ukraina-Mołdawia

Władze Ukrainy i Mołdawii zgodziły się też na uproszczenie zasad przekraczania granicy oraz na regularną wymianę informacji pomiędzy służbami obu państw dotyczącą natężenia ruchu w punktach kontroli granicznej.

Na podstawie poniedziałkowej umowy władze obu państw uruchomią też mechanizm ułatwień wjazdu na terytorium Mołdawii bez specjalnych zezwoleń dla tzw. priorytetowych produktów, głównie żywności eksportowanej z Ukrainy do państw UE. 

Wojna prowadzi do kryzysu

Z powodu wojny w tym roku zbiory zboża na Ukrainie mogą być mniejsze o połowę niż zwykle. Skutki tego odczuje cały światowy rynek żywności, od Afryki do Europy.

REKLAMA

Dyrektor przedsiębiorstwa rolnego pod Kijowem Oleksandr Fiszczun, mówi, że w marcu jego uprawy ucierpiały z powodu ataków, a rośliny, które zostały wysiane po wyparciu okupantów, mogą nie dojrzeć z powodu opóźnionego siewu. Zniszczono też wiele maszyn, co również komplikuje pracę na polach - wskazał. - Myślę, że zbiory pszenicy będą mniejsze o 30-40 procent - dodał.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, od początku wojny na światowy rynek nie trafiło ponad 20 mln ton zboża i innych plonów. Takie samo zagrożenie jest również na kolejne sezony.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej