Dostawy węgla przez przekop Mierzei Wiślanej? Suski: analizowana jest taka możliwość

Analizowana jest możliwość dostaw węgla barkami przez przekop Mierzei Wiślanej do portów, które nie mogą przyjmować dużych statków - poinformował w piątek poseł Marek Suski (PiS). Według niego brakująca ilość ma być zaspokojona krajowymi zasobami, zwiększonym wykorzystaniem miałów węglowych.

2022-06-10, 14:30

Dostawy węgla przez przekop Mierzei Wiślanej? Suski: analizowana jest taka możliwość
Brana jest pod uwagę możliwość ewentualnych dostaw węgla do północnej Polski przez przekop Mierzei Wiślanej.Foto: ministerstwo infrastruktury twitter

W piątek podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, poświęconej informacji na temat postępu prac nad ustawą gwarantującą rekompensaty szkód za wprowadzenie zakazu importu węgla pochodzącego z Rosji i Białorusi, mówiono na temat przygotowywanych przez rząd rozwiązań związanych m.in. z cenami węgla.

Problem dostępności węgla

Uczestniczący w obradach wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd ma zająć się odpowiednim projektem związanym z problemem dostępności węgla.

Przewodniczący komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych Marek Suski (PiS) powiedział, że w związku z zapowiadanymi rozwiązaniami dot. węgla, w ostatnich dniach odbyły się spotkania w resortach klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych.

Analiza różnych możliwości

Poseł dodał, że analizowana jest możliwość ewentualnych dostaw węgla do północnej Polski przez przekop Mierzei Wiślanej. - Brane są pod uwagę możliwości choćby dostarczenia węgla przez przekop Mierzei, który we wrześniu może już ruszyć (...). Jest rozpatrywany przesył pewnej części węgla - ale już nie statkami tylko barkami, bo tam jest płytkie morze - do portów właśnie poprzez Mierzeję - oświadczył.

Suski zauważył, że jeśli do tego by doszło, to część węgla mogłaby trafić do Braniewa, gdzie znajduje się terminal węglowy, który był zaopatrywany węglem ze Wschodu. - Ale są w tej chwili różne analizy, które są robione. Analizy muszą też wynikać z rachunku finansowego i z tego, żeby obywatele mieli tani węgiel, a nie, żeby zarabiali pośrednicy - podkreślił.

Przewodniczący komisji dodał, że w związku z trudną sytuacją na rynku węgla dyskutowany jest pomysł jego dystrybucji przez spółki Skarbu Państwa.

Zwiększenie wydobycia

Suski zauważył ponadto, że podejmowane są działania mające na celu sprowadzanie węgla statkami z innych państw.

Zaznaczył, że brakująca ilość ma być zaspokojona krajowymi zasobami, zwiększonym wykorzystaniem miałów węglowych. - Już w tej chwili prezesi spółek, którzy zarządzają kopalniami, rozpoczynają prace nad zwiększeniem wydobycia - poinformował.

Czytaj także:

Dodał, że prace w tej materii są zaawansowane i również dotyczą lubelskiej Bogdanki. - W ciągu najbliższych miesięcy będzie zwiększenie wydobycia w kopalniach, także nie ma co robić paniki - zapewnił poseł.

W piątek na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiony plan dotyczący zbicia cen węgla. "W gruncie rzeczy 

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej