Alkoholowy biznes Palikota i Wojewódzkiego. Kto kupił akcje? To ludzie współpracujący z Tuskiem

2022-06-10, 15:18

Alkoholowy biznes Palikota i Wojewódzkiego. Kto kupił akcje? To ludzie współpracujący z Tuskiem
Współpracownicy Donalda Tuska, Paweł Graś i Emilia Surowska, kupili akcje firmy Palikota i Wojewódzkiego. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz/Wojciech Olkuśnik

Niedawno media obiegła informacja, że Januszowi Palikotowi i Kubie Wojewódzkiemu udało się sprzedać na giełdzie jedynie 68 proc. akcji ich nowego biznesu. Portal tvp.info ustalił, kto znalazł się wśród akcjonariuszy. Okazuje się, że akcje nabyli bliscy współpracownicy Donalda Tuska - Paweł Graś, nazywany niegdyś "prawą ręką" szef PO, oraz Emilia Surowska, była szefowa biura Tuska przy Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli. 

W 2020 r. były poseł i biznesmen Janusz Palikot oraz gwiazda TVN Kuba Wojewódzki weszli na rynek napojów alkoholowych oraz bezalkoholowych, oferując produkty z dodatkiem CBD.

Rok później media rozpisywały się o giełdowej porażce duetu. "W ramach oferty publicznej Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której akcjonariuszami są Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, znalazła nabywców na 139,3 tys. z 203,4 tys. akcji, z ich sprzedaży pozyska 7,52 mln zł brutto. W spółkę zainwestowali wyłącznie mali akcjonariusze" - pisały wirtulanemedia.pl.

Biznes Palikota i Wojewódzkiego. Kto kupił akcje?

Portal tvp.info sprawdził treść memorandum informacyjnego firmy. Jak donoszą dziennikarze, 67 akcji o wartości ponad 3,5 tys. zł ma Paweł Graś - wieloletni poseł, rzecznik i sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej. Graś był szefem kancelarii premiera podczas kadencji Donalda Tuska, a następnie współpracował z nim w Brukseli

67 akcji ma również Emilia Surowska, była szefowa biura Donalda Tuska przy Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli.

REKLAMA

Należy przy tym pamiętać, że sam Janusz Palikot od 2005 r. był politykiem Platformy Obywatelskiej. Pełnił nawet funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO. Z ugrupowania Donalda Tuska odszedł w 2010 r. i założył Ruch Palikota.

Czytaj także:

tvp.info/kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej