W piątek zapadnie decyzja w sprawie polskiego KPO. Premier: mam nadzieję, że będzie pozytywna

- W piątek w Brukseli podczas spotkania Rady Ekonomiczno-Finansowej zapadnie decyzja dotycząca przyjęcia polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Mam nadzieję, że będzie to decyzja pozytywna - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 1 czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO.

2022-06-13, 13:28

W piątek zapadnie decyzja w sprawie polskiego KPO. Premier: mam nadzieję, że będzie pozytywna
Decyzja dotycząca przyjęcia polskiego programu odbudowy zapadnie w najbliższy piątek w Brukseli, podczas posiedzenia Rady Ekonomiczno-Finansowej.Foto: symbiot/shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki był pytany o losy czekającej na podpis prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną. Ta regulacja prawna ma dać zielone światło wypłacie dla Polski funduszy z KPO. Premier odparł, że decyzja w tej sprawie należy tylko do prezydenta.

Wsparcie dla gospodarki po pandemii

- Kolejnym kluczowym i bardzo ważnym momentem będzie Rada Ekonomiczno-Finansowa, która ma się odbyć w ten piątek w Brukseli. Tam zapadnie decyzja dotycząca przyjęcia polskiego programu odbudowy. Mam nadzieję, że ta decyzja będzie jak najbardziej pozytywna - dodał Mateusz Morawiecki.

W KPO, czyli dokumencie opisującym sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Komisja Europejska zastrzega, że wypłata pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych, które były przedmiotem negocjacji z Brukselą.

REKLAMA



Oczekiwane zmiany w sądownictwie

1 czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO. Dzień później w Warszawie gościła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim, a później z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szefowa KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie. Chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN oraz przywrócenie na stanowiska sędziów zawieszonych decyzją tej Izby.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej