Branża turystyczna w czasach rosnącej inflacji. Adam Karpiński: nie ma jeszcze wielkich zawirowań

2022-06-13, 15:00

Branża turystyczna w czasach rosnącej inflacji. Adam Karpiński: nie ma jeszcze wielkich zawirowań
Z powodu rosnących kosztów turyści zaczęli swoje pobyty skracać. Obecnie standardowy wyjazd to ok. 3-4 dni, podczas gdy w latach 2020-2021 średnio trwał 7 dni.Foto: Shutterstock/Soraya photography

- Popyt na wyjazdy, szczególnie na wyjazdy egzotyczne po dwóch latach zamknięcia, okazuje się znaczącym impulsem do tego, aby zdecydować się na wakacje - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński (Wyższa Szkoła  Bankowa we Wrocławiu).

Aż 4,5 biliona dolarów i 62 miliony miejsc pracy utracił w świecie w 2020 r. sektor podróży i turystyki. W 2021 r. straty były mniejsze. Tworząca aż 10 proc. globalnego PKB branża zaczyna już ponownie zarabiać. Świat po pandemii na nowo chce podróżować.

Na antenie Polskiego Radia 24 Adam Karpiński odniósł się do tego, jak przy rosnącej inflacji będzie wyglądał rynek turystyczny. Jak powiedział, "takie wstępne analizy wskazują bardzo ciekawe zjawisko". - Z uwagi na to, że dwa lata byliśmy zamknięci, popyt na wyjazdy, szczególnie na wyjazdy egzotyczne, okazuje się znaczącym impulsem do tego, aby zdecydować się na wyjazd - wskazał.

"Nie ma jeszcze wielkich zawirowań"

- Polacy mocno zaczynają się interesować wyjazdami egzotycznymi. Top miejsca, czyli Turcja, Bałkany, Grecja, ale również Egipt czy Hiszpania cieszą się cały czas bardzo dobrą formą sprzedaży i tam nie ma jeszcze wielkich zawirowań - zaznaczył.

Odnosząc się do turystyki zagranicznej, powiedział, że "na dzień dzisiejszy chyba jest to jeszcze siła rozpędu i popyt turystyczny wcale mocno się nie załamał". - Biura podróży, które mają zagraniczną ofertę, odnotowują całkiem dobre wyniki - powiedział. Dodał, że "turystyka krajowa będzie się dopiero rozkręcała i tutaj okaże się w środku sezonu, jakie będą wyniki".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Adam Karpiński o branży turystycznej: nie ma jeszcze wielkich zawirowań (Polskie Radio 24) 21:48
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Adam Karpiński, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 14.09


jb

Polecane

Wróć do strony głównej