Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE
- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
2022-06-14, 09:15
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym; została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w poniedziałek PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Członek Rady Ministrów Michał Wójcik powiedział, że podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie zamyka dyskusji z Komisją Europejską. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Wejście w życie nowelizacji ma odblokować dla Polski pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
Zdaniem ministra Unia Europejska będzie wykorzystywała mechanizm pieniądze za praworządność i "kamienie milowe" w sporach z Polską.
Jak dodał, istotna jest też kwestia prób zniesienia zasady jednomyślności w najważniejszych decyzjach UE. - Zmiana traktatów nie jest prosta w sensie legislacyjnym, od jakiegoś czasu KE mówi ustami swojej przewodniczącej o większej federalizacji (…). Bardzo nad tym ubolewam i jako Solidarna Polska nie zgodzimy się na to, żeby uginać się na tym polu przed urzędnikami brukselskimi, którzy próbują zmienić sposoby głosowania w Unii Europejskiej. Nie chcą głosowania, w którym niektóre decyzje mają zapadać jednomyślnie, ale chcą kwalifikowanej większości - dodał minister.
REKLAMA
"Niebezpieczna próba sfederalizowania UE"
- To jest próba sfederalizowania Unii Europejskiej, bardzo niebezpieczna, z ośrodkami władzy w Berlinie i Paryżu. Na to się zgodzić nie możemy. Urzędnicy europejscy mają tendencję do wykraczania poza traktaty, przypomnę o kwestii kar nałożonych na Polskę, które zostały nałożone bez podstawy traktatowej. Bruksela bardzo chętnie mówi o praworządności wobec Polski, sama ma z nią bardzo duże problemy - podkreślał Michał Wójcik.
Posłuchaj
Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm 29 poprawek wprowadził Senat.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Wójcik
Data emisji: 14.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 7.36
PR24/ka
REKLAMA