"Nie ma kultury bez muzyki". Przyznano nagrody laureatom konkursu "Do hymnu"
Szkoła Podstawowa imienia Świętego Jana Kantego i Świętego Jana Pawła II w Zręcinie na Podkarpaciu została laureatem IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do hymnu". W Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
2022-06-14, 16:45
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Koordynator ogólnopolski, przewodniczący komisji konkursowej oraz pomysłodawca Konkursu "Do hymnu", profesor Krzysztof Kozłowski podkreślił, że nie ma kultury bez muzyki. - Bardzo bym chciał, żeby ci młodzi ludzie, którzy w tak wielkiej ilości osób biorą udział w każdej kolejnej edycji, potrafili zrobić coś więcej - powiedział profesor.
- Kultura brzmienia - tak, to co jest napisane w nutach - tak, ale jeszcze jest coś, co jest tam głęboko w sercu i to, żeby każdy młody człowiek o tym pamiętał - podkreślił Krzysztof Kozłowski.
"Kultura brzmienia"
REKLAMA
W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział prawie 24 tysiące uczniów z 174 szkół w całej Polsce. Dyrektor zwycięskiej Szkoły Podstawowej imienia Świętego Jana Kantego i Świętego Jana Pawła II, Paweł Przetocznik, podkreślił, że to wielki prestiż dla szkoły z małej miejscowości pod Krosnem. Dodał, że dzieci bardzo zaangażowały się w konkurs.
- One są takie prostolinijne, proste w swoim działaniu, kochają Ojczyznę całym sercem. Dla nich na przykład przygotowywania, próby, to było ogromne wydarzenie. A już przybycie tutaj, dzisiaj do Warszawy, zastanawialiśmy się czy jechać, czy nie jechać, długa droga, męcząca, ale postanowiliśmy, że skoro już przeszliśmy tak wysoko, to nie możemy sobie tego odmówić, żeby dzisiaj, tutaj nie być - powiedział Paweł Przetocznik.
Członek jury, Barbara Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi, powiedziała, że konkurs miał znamiona integrujące. Profesor wspominała wzruszenie związane z biorącymi udział w konkursie dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. - Pamiętam ten występ do dzisiaj i znowu głos mi się trzęsie ze wzruszenia. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, wyprostowane na baczność, z ogromną dumą śpiewały trzy bardzo trudne pieśni, oczywiście śpiewały jak mogły. Część śpiewały, część nie śpiewały - nauczyciele musieli pomóc, jest to zrozumiałe. Ale dotarło do mnie, w czasie tego ogromnego wzruszenia, że to są Polacy, to są obywatele naszego kraju - niepełnosprawni, ale pełnoprawni. To jest ich hymn i że mają do niego takie samo prawo, tak jak my wszyscy - podkreśliła Barbara Sobolczyk.
"Do hymnu"
- Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych "Do hymnu" pokazał, że dzieci naprawdę kochają swoją Ojczyznę" - podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Kultury, profesor Rafał Wiśniewski. - Byłem w jednej ze szkół, przejechałem jednego dnia blisko tysiąc kilometrów, żeby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Mała szkoła, 74 uczniów z Kaszub, gigantyczne zaangażowanie, ale przede wszystkim taka swoista pasja, która nie kończy się dzisiaj na finale - ona nadal będzie pielęgnowana. W uczniach jest ten patriotyzm i nie bójmy się tego stwierdzenia - oni naprawdę kochają swój kraj - powiedział profesor Rafał Wiśniewski.
REKLAMA
II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa imienia Jarosława Dąbrowskiego w Kończycach Małych w województwie śląskim. Z kolei III miejsce przypadło Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego imienia Świętego Dominika Savio w Koninie. Przyznano również 3 Nagrody specjalne Dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz kilkanaście wyróżnień.
Gloria Artis
Podczas Gali profesor Krzysztof Kozłowski odznaczony został brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego.
W dotychczasowych czterech edycjach konkursu wzięło udział ponad 150 tysięcy uczniów z ponad 850 szkół. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele szkół z całej Polski, ze wszystkich województw.
Patronem honorowym Programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.
REKLAMA
es
REKLAMA