Finlandia i Szwecja w NATO. Kiedy decyzja? Guzy: w tym roku, ale raczej nie w Madrycie
- Szwecja i Finlandia będą członkami NATO jeszcze w tym roku, ale kiedy dokładnie to się zdarzy, zobaczymy. Myślę, że Turcja w końcu ustąpi - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Z kolei prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku zauważył, że ostatnie wypowiedzi Jensa Stoltenberga mogą zachęcić Turcję do jeszcze bardziej aktywnej gry.
2022-06-14, 23:08
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Jednak dwa kraje spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.
- Obawy dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO mają swoje uzasadnienie - ocenił sekretarz generalny NATO. Chodzi tutaj o terroryzm oraz eksport broni - poinformował Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.
Zapewnił jednocześnie, że szczyt Sojuszu, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Madrycie "nie jest nieprzekraczalnym terminem" decyzji o dalszej drodze dwóch północnoeuropejskich krajów do NATO.
Finlandia i Szwecja w NATO
Prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku mówił, że faktycznie może dojść do sytuacji, w której szczyt nie zakończy się tak, jakby się tego spodziewało większość krajów europejskich. Jego zdaniem słabość NATO i ostatnie wypowiedzi Stoltenberga mogą być wykorzystane przez Turcję do jeszcze bardziej aktywnej gry.
REKLAMA
Z kolei Jarosław Guzy ekspert z Polskiej Agencji Prasowej zauważył, że NATO jest organizacją, która ma wewnętrzne problemy i napięcia z Turcją nie pierwszy raz.
- Szwecja i Finlandia będą członkami NATO jeszcze w tym roku, ale kiedy dokładnie to się zdarzy, zobaczymy. Myślę, że Turcja w końcu ustąpi.
Finlandia i Szwecja w NATO. Blokada Turcji
Jarosław Guzy zauważył też, że to przedłużenie terminu wejścia Szwecji i Finlandii do NATO, nie oznacza obniżenia poziomu bezpieczeństwa obu państw. To gwarantuje Sojusz i jego członkowie w okresie przejściowym, o czym zresztą mówił szef NATO.
- Pozycja Edrdogana bardzo słabnie. Pamiętajmy o ekonomicznych problemach jego kraju, gigantycznej inflacji - mówił ekspert PAP. - Politycznie Erdogan też jest coraz słabszy. Jednak Turcja to niezwykle potrzebny członek NATO, stąd pewna tolerancja dla polityki, którą od dłuższego czasu prowadził.
REKLAMA
Ukraina i status członka kandydującego do UE
Komisja Europejska ma wydać wkrótce opinię dotyczącą nadania Ukrainie statusu członka kandydującego do UE. Ta z kolei, będzie podstawą do dyskusji przywódców "27" na czerwcowym szczycie UE w Brukseli.
- Nadanie Ukrainie takiego statusu to jest decyzja, która wymagałaby zbieżności interesów większości krajów Unii Europejskiej, a one są rozjechane. (...) Nie ustabilizujemy sytuacji wewnętrznej Ukrainy na tyle, by te realne cele kandydackie były osiągalne - ocenił prof. Daniel Boćkowski.
Jarosław Guzy mówił, że w jego opinii Ukraina może osiągnąć status kandydata, ale warunkowy, co zaproponowali Niemcy.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
- Prezydent Zełenski: potrzebujemy od kanclerza Scholza zapewnienia o wsparciu Ukrainy
- Wideokonferencja prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy. Tematem rozmowy są wizyty zagraniczne Andrzeja Dudy
- Rozszerzenie NATO. Wizyty szefa Sojuszu w Finlandii i Szwecji
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: prof. Daniel Boćkowski (UwB) i Jarosław Guzy (PAP)
REKLAMA
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 20.33
Polecane
REKLAMA