"Kpiną jest, jeśli w rządzie się nie dogadali". Jan Łopata o kamieniach milowych KPO

 - Solidarna Polska napina mięśnie i twierdzi, że nie wiedziała o kamieniach milowych KPO. Kpiną jest, jeśli w rządzie się nie dogadali - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Jan Łopata.

2022-06-15, 18:25

"Kpiną jest, jeśli w rządzie się nie dogadali". Jan Łopata o kamieniach milowych KPO
Jan Łopata, poseł PSL. Foto: Krupiński / PR24

Komisja Europejska poparła polski Krajowy Plan Odbudowy. Spełnia on wszystkie 11 kryteriów wymienionych w rozporządzeniu ustanawiającym Fundusz Odbudowy i Odporności - oświadczył unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Stwierdził, że polski KPO to "kompleksowa i zrównoważona odpowiedź na sytuację gospodarczą i społeczną Polski". Zaznaczył, że decyzja nie jest ostateczna - wypłata unijnych środków z KPO jest uzależniona od spełnienia konkretnych warunków związanych z praworządnością tzw. kamieni milowych.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że PSL jest zadowolone z decyzji KE. - Kamienie milowe są podobno uzgodnione w rządzie, choć Solidarna Polska napina mięśnie i twierdzi, że nie wiedziała o tym. Kpiną jest, jeśli w rządzie się nie dogadali - powiedział Jan Łopata. 

W sobotę zarząd Solidarnej Polski podjął uchwałę dot. "kamieni milowych" zapisanych w KPO. "KE w tzw. kamieniach milowych wymusza nałożenie opłat emisyjnych na samochody, co doprowadzi do wyeliminowania z przestrzeni publicznej aut z silnikami dieslowskimi i benzynowymi. Solidarna Polska nie poprze wprowadzenia unijnych żądań uderzających w polskie rodziny" – zadeklarowała formacja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Łopata przypomniał, że niektóre z kamieni milowych są bardzo istotne dla obywateli. - Chociażby dotyczące efektywnego wieku emerytalnego. Jest to tłumaczone na różne sposoby, ale jednak jego wzrost zapisano. Przewidziano też opłaty za drogi szybkiego ruchu - powiedział poseł PSL.

REKLAMA

Na początku czerwca Komisja Europejska poinformowała o zaakceptowaniu Krajowego Planu Odbudowy. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co było jednym z tzw. kamieni milowych, czyli warunków wymaganych do zaakceptowania KPO oraz wypłaty Polsce środków. Według założeń KE, Polska ma do wypełnienia blisko 300 kamieni milowych.

Posłuchaj

Jan Łopata gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 11:42
+
Dodaj do playlisty

Projekt KPO zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski trafi około 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Wypłata pieniędzy nastąpi jednak dopiero po wypełnieniu tzw. kamieni milowych, czyli warunków, jakie Komisja Europejska postawiła przed naszym krajem.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Łopata (poseł PSL)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej