Jarosław Szatański z MF: Na obniżce dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc. zyska większość podatników

- Na obniżeniu dolnej stawki podatku PIT skorzystają wszyscy podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obejmuje więc ona osoby, które uzyskują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, emerytów, rencistów, a także przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej - powiedział Jarosław Szatański dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-06-15, 17:45

Jarosław Szatański z MF: Na obniżce dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc. zyska większość podatników
Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe lub zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu.Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Szatański zwrócił uwagę, że w ustawie przywrócono częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatnicy, którzy rozliczają się z użyciem podatku liniowego, będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, przy czym odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Z kolei podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek z wykorzystaniem karty podatkowej, będą mogli obniżyć podatek o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.

Dodał, że ustawa uchyliła także przepisy dotyczące tzw. ulgi dla klasy średniej, jednak zapewnia, że na zmianie podatnicy nie stracą. Jeśli wcześniej podatnik wybrał taką formę to urzędnicy KAS sami zgłoszą się do niego i przedstawią najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. 

Jak wskazuje dyrektor również rodzice samotnie wychowujacy dzieci na zmiananich nie stracą, a przede wszystkim skorzystają w pierwszej kolejności z wyższej kwoty wolnej od podatku. W tym rozwiązaniu prawnym są wyższe preferencje i korzyści są wyższe.  

Dyrektor dodał, że zmiany również będą dotyczyć oświadczeń i wniosków o które zabiegali przede wszystkim przedsiębiorcy. W tym wypadku pierwszy etap reformy wchodzi w życie 1 lipca, a na 1 stycznia 2023 r. przewidzino wdrożenie kolejnego. Wtedy właśnie podatnicy będą mogli składać oświadczenia o podziale kwoty wolnej od podatku na maksymalnie 3 płatników.

REKLAMA

- Wraz z nowelizacją przewidujemy także możliwość dokonania zmiany formy rozliczenia przez podatników na podatku liniowym i ryczałcie. Będą oni mogli wybrać rozliczenie na skali podatkowej - powiedział także  dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. 

Ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2022 r., choć część przepisów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj

Jarosław Szatański dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów mówi o zmianach podatkowych ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 4:40
+
Dodaj do playlisty

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej