Hanna Gronkiewicz-Waltz honorowym obywatelem Warszawy. Jan Śpiewak: to jak uderzenie w twarz
- Afera reprywatyzacyjna jest dla niektórych przeszłością, o której trzeba zapomnieć, ale w Warszawie żyje wiele osób, które doskonale pamiętają, co to było, z jaką przemocą i pogardą się to wiązało, z cierpieniem zwykłych ludzi. Ludzi, którzy ucierpieli, były dziesiątki tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, socjolog, aktywista miejski.
2022-06-16, 10:15
Posłuchaj
Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu honorowego obywatelstwa byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz merowi Kijowa Witalijowi Kliczce.
Warszawskie ruchy miejskie domagają się anulowania tej decyzji, twierdząc, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wiedziała o nadużyciach przy reprywatyzacji w stolicy i nie przeciwdziałała im.
Jan Śpiewak skomentował przyznanie honorowego obywatelstwa Hannie Gronkiewicz-Waltz. - To uderzenie w twarz, jakby ktoś nas spoliczkował, mówię o ludziach, którzy przez tyle lat walczyli i błagali wręcz Hannę Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji; ona nie tylko nie słuchała tych próśb, ale aktywnie pogarszała sytuację - zaznaczył.
- Jeśli słyszę pana Siemoniaka pytanego o mafię reprywatyzacyjną w Warszawie, który mówi że "każdemu zdarzają się wpadki i gorszy dzień", to chyba jest to jasny sygnał, że PO i rządzący Warszawą ludzie uważają, że nic się nie stało - dodał.
REKLAMA
Gość audycji zwrócił uwagę, że warszawski ratusz zachowuje się tak, jakby nie chciał wyjaśniać sprawy reprywatyzacji, odbierać nieruchomości od oszustów. - Powołana parę lat temu komisja weryfikacyjna podejmowała decyzje o odbieraniu nieruchomości, a warszawski ratusz, z dziwnych powodów, skarżył te decyzje, korzystne dla siebie, występował niejako w imieniu oszustów reprywatyzacyjnych. Teraz przed sądami walczymy o to, żeby te decyzje się utrzymały. To kolejny etap walki, prowadzonej zarówno na poziomie moralnym, jak i prawnym, karnym i administracyjnym - podkreślił Jan Śpiewak.
Posłuchaj
Czytaj także:
Działacze lokatorscy przypominają, że rok temu pośmiertnie uhonorowana została Jolanta Brzeska, jedna z liderek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, walczącego z reprywatyzacją. 1 marca 2011 roku Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. Jej spalone ciało znaleziono w Parku Kultury w Powsinie.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Jan Śpiewak
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 08.38
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA