"Piłka cały czas jest w grze". Ekspert PISM o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię
- Poparcie dla Szwecji i Finlandii w skali NATO jest potwierdzone. Stanowisko tureckie nie będzie determinowało ewentualnego wycofania wniosków akcesyjnych tych państw do Sojuszu Północnatlantyckiego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2022-06-16, 16:06
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Jednak dwa kraje spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że sytuacja się komplikuje. - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnia, że nie zostawi Szwecji i Finlandii. Natomiast postawa prezydenta Turcji Recepa Erdoğana jest nieprzejednana. Stanowisko tureckie jest na tyle silne, że w najbliższym czasie raczej nie dojdzie do porozumienia. Erdoğan nie zgodził się nawet ostatnio na konsultacje ze Szwecją i Finlandią. Wszystko wskazuje, że rozszerzenie NATO na czerwcowym szczycie w Madrycie może być nierealne. Kompromis będzie trudny do wypracowania - powiedziała Kinga Dudzińska.
Zwróciła też uwagę, że na jesieni odbędą się w Szwecji wybory parlamentarne. - Scena polityczna jest bardzo rozdrobniona. Polityka migracyjna będzie jednym z ważniejszych punktów kampanii wyborczej. Erdoğan wstrzelił się w dość newralgiczny moment i rozgrywa swoją partię. Tak naprawdę nie chodzi mu o samą Szwecję, ale o własną pozycję i o relacje z USA. Samo poparcie dla Szwecji i Finlandii w NATO jest potwierdzone. Finowie już wcześniej prowadzili na ten temat rozmowy z Turcją i tureckie władze nie wykazywały żadnych zastrzeżeń. Obecne stanowisko tureckie stanowi dla nich spore. Nie będzie jednak determinowało ewentualnego wycofania wniosków akcesyjnych. Piłka cały czas jest w grze. Nie zmienia to jednak faktu, że w związku z międzynarodową sytuacją postawa Turcji budzi kontrowersje - tłumaczyła ekspert PISM.
REKLAMA
Posłuchaj
Wniosek o przystąpienie do NATO wymaga poparcia każdego z jego 30 członków Sojuszu. Turcja należy do NATO od 70 lat.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadząca: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Kinga Dudzińska (PISM)
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 15.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA