USA: rośnie bilans ofiar strzelaniny w Alabamie. Sprawca ma dziś usłyszeć zarzuty

W szpitalu w Birmingham w Alabamie zmarła trzecia osoba postrzelona w czwartek w kościele episkopalnym pod wezwaniem św. Stefana w Vestavia Hills. 71-letni napastnik ma zostać dzisiaj oskarżony o morderstwa.

2022-06-18, 06:04

USA: rośnie bilans ofiar strzelaniny w Alabamie. Sprawca ma dziś usłyszeć zarzuty
Sprawca strzelaniny w Birmingham w Alabamie jest w rękach policji, jeszcze w piątek ma usłyszeć zarzuty. Foto: AP/EAST NEWS

Według policji, rodzina trzeciej ofiary śmiertelnej, 84-letniej kobiety, prosiła o niepodawanie jej nazwiska. Czwartkowy atak miał miejsce podczas spotkania kościelnej grupy "Boomers".

- Są to filary naszej społeczności i nie jestem w nawet stanie pojąć, jak bolesna jest to tragedia dla całego naszego kościoła i całej społeczności - stwierdził rektor kościoła episkopalnego John Burruss dodając, że trzy ofiary były parafianami.

Rewolwerowca obezwładnił jeden z uczestników spotkania.

Zarzuty wobec napastnika

Według kapitana policji w Vestavia Hills, Shane’a Ware napastnik ma być oskarżony o morderstwa jeszcze w piątek. Nazwał człowieka, który obezwładnił napastnika bohaterem.

REKLAMA

- Żadna społeczność nie jest odporna na tego rodzaju przemoc z użyciem broni, którą widzimy w całym kraju. Nikt nie jest odporny - ocenił w rozmowie z CNN były senator USA, demokrata Doug Jones mieszkający w dzielnicy, w której znajduje się kościół.

Strzelanina w Alabamie jest kolejną w miejscu kultu religijnego w Ameryce. W maju jedna osoba zginęła, a pięć doznało obrażeń podczas strzelaniny w kościele w Południowej Kalifornii.

Porozumienie na rzecz zmian w dostępie do broni

Grupa amerykańskich senatorów z partii demokratycznej i republikańskiej ogłosiła w minionym tygodniu porozumienie w sprawie reformy prawa do posiadania broni. Celem proponowanych zmian jest zmniejszenie liczby masowych strzelanin poprzez ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym.

Posłuchaj

Zawarte przez 10 demokratycznych i 10 republikańskich senatorów porozumienie przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach, a także wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym - relacja Marka Wałku 0:49
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mbl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej