"UE powinna zacząć wypłacać fundusze dla Polski". Nowy sondaż ws. KPO

62 proc. badanych jest zdania, że Komisja Europejska powinna zacząć wypłacać Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, nawet jeśli będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

2022-06-21, 07:21

"UE powinna zacząć wypłacać fundusze dla Polski". Nowy sondaż ws. KPO
Trudno w tej chwili wskazywać na konkretne terminy przelewu środków z KPO. Foto: Shutterstock/ruzanna

Badanych zapytano o to, czy Komisja Europejska powinna zacząć wypłacać Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, nawet jeśli będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce. Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 62 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 28 proc. badanych.

"Większość respondentów (62 proc.) jest w stanie przymknąć oko na ewentualne kolejne zastrzeżenia Brukseli w stosunku do polskiego rządu (np. w kwestii wypełnienia kamieni milowych dotyczących sądownictwa), byle tylko unijne miliardy z KPO zaczęły płynąć. Nie jest to jednak przytłaczająca większość – spory odsetek osób uzależnia wypłatę od braku zastrzeżeń ze strony KE" - czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Wypłata bez względu na okoliczności

Za wypłatą środków z KPO jest aż 88 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. W elektoratach Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL poziom poparcia dla wypłat środków z KPO bez względu na okoliczności jest na zbliżonym poziomie (15–19 proc.).

1 czerwca, po ponad rocznych negocjacjach, KE zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF), o które Polska wystąpiła. Później polski KPO zatwierdziły państwa członkowskie Unii Europejskiej; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

REKLAMA

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM przeprowadzony 17–19.06.2022 r. metodą CAWI na grupie 1000 Polaków.

 Czytaj także:

pg,pap

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej