"Działamy z powodu głębokiej potrzeby społecznej". Polska Federacja Ruchów Obrony Życia obchodzi 30-lecie

We wtorek mija 30 lat działalności Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 31 organizacji pro-life. "Chcemy chronić życie i sprawić, by społeczeństwo rozumiało, że jego wartość powinna być najwyższym dobrem" - napisał w okolicznościowym oświadczeniu prezes PFROŻ Jakub Bałtroszewicz.

2022-06-21, 13:30

"Działamy z powodu głębokiej potrzeby społecznej". Polska Federacja Ruchów Obrony Życia obchodzi 30-lecie
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Jeerapong Tosa-ngad/Shutterstock

"Powstanie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia było wynikiem głębokiej potrzeby społecznej - aby skutecznie chronić życie poczętych dzieci i zdrowie ich matek. Wiele ruchów i organizacji powstawało spontanicznie, często współpracując z Kościołem katolickim. Zjednoczenie ruchów broniących życia, godności i zdrowia kobiet, praw rodziny, dawało szansę silniejszego oddziaływania społecznego" - napisali członkowie federacji w oświadczeniu przekazanym we wtorek PAP.

Autorzy oświadczenia przypomnieli, że zjazd założycielski Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia odbył się 21 czerwca 1992 roku w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. Wzięło w nim udział 102 przedstawicieli różnych ruchów i organizacji, którzy wyrazili wolę stworzenia wspólnego przedstawicielstwa o nazwie Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, do którego należało 132 przedstawicieli różnych organizacji pro-life o różnym profilu działalności w tym m.in.: charytatywnym, pomocy psychologicznej czy edukacyjno-wychowawczym.
Zaznaczyli, że delegaci z ramienia federacji aktywnie uczestniczyli w batalii o zmianę prawa aborcyjnego w 1992 roku. Brali udział w komisjach sejmowych i debatach publicznych, promując projekt ustawy "O prawnej ochronie życia dziecka poczętego".

Ustawa "O planowaniu rodziny"

"Wielkim sukcesem było uchwalenie ustawy »O planowaniu rodziny« chroniącej większość zagrożonych aborcją polskich dzieci, która weszła w życie w 1993 roku. Tym samym została odrzucona ustawa z 1956 roku, według modelu narzuconego przez Związek Radziecki, która dopuszczała aborcję do 12. tygodnia ciąży" - zastrzegli.
Dodali, że w 1996 roku federacja m.in. zorganizowała w Warszawie dwa wielkie Marsze Życia, w których wzięło udział ok. 100 tys. uczestników z całej Polski. "Federacja podejmowała stałe działania na polu edukacji pro-life. Były to miliony ulotek, czasopism, artykułów, wykładów, konferencji i różnych wystąpień. Miała duży wpływ na wprowadzenie i realizację przedmiotu Wychowanie do Życia w Rodzinie, kształtującego u młodych pozytywną wizję płciowości, co owocowało wyjątkowo dużym poparciem polskiego społeczeństwa, zwłaszcza młodych, dla ochrony ludzkiego życia" - napisali.

Poinformowali, że federację tworzy obecnie 31 organizacji. Wśród największych organizacji obecnie związanych z federacją są: ruch pro-life SOS Poczętego Życia, Fundacja Małych Stópek, Fundacja Jeden z Nas, Akademia Bioetyki z Krakowa, Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International Polska, Fundacja Gaudium Vitae przy oo. jezuitach z Gdyni, Civitas Christiana, Diakonia Życia Ruchu Światło Życie Archidiecezji Gdańskiej, Fundacja Życiu Tak, Fundacja Evangelium Vitae z Wrocławia i inne.

REKLAMA

"Wiele organizacji skupionych w federacji podejmuje działalność pomocową dla kobiet brzemiennych i z małymi dziećmi w trudnej sytuacji życiowej, również dla uchodźczyń z Ukrainy. Fundamentem działalności federacji jest życzliwa pomoc, rzetelna wiedza i wsparcie" - zaznaczyli.

Czytaj również:


Federacja a honorami

Federacja jest członkiem Europejskiej Federacji ONE OF US, Europejskiej Federacji dla Życia i Ludzkiej Godności, która skupia kilkadziesiąt krajów UE, należy także do Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Europie (FAFCE). PFROŻ ma także łączność z amerykańskimi organizacjami obrony życia: Human Life International oraz International Right to Life Federation.

W roku 2012 federacja została uhonorowana - przez Parlament Europejski - Europejską Nagrodą Obywatelską, za aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikającym z Karty Praw Podstawowych UE.

REKLAMA

Kilka dni przed 30. rocznicą powołania Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia jej członkowie spotkali się na walnym zgromadzeniu w Porszewicach, gdzie podjęto decyzję o reformie statutu. Po zmianach będzie m.in. możliwe podejmowanie uchwał na spotkaniach online.

"Federacja w XXI wieku ma stać się platformą komunikacji pomiędzy organizacjami pro-life, platformą, na której będziemy się wzajemnie wspierać i promować swoje dzieła" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes PFROŻ Jakub Bałtroszewicz.

Jak dodał, federacja nie ma ambicji politycznych, nie popiera żadnej partii, a jej zadanie jest ponadpartyjne i pozapolityczne: to troska o każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

"Chcemy chronić życie i sprawić, by społeczeństwo rozumiało, że jego wartość powinna być dla nas wszystkich najwyższym dobrem. Chcemy uczyć się nawzajem od siebie metod edukacji, skutecznych działań pomocowych, chcemy się spotykać i komunikować, by jak najlepiej wykorzystać swoistą synergię naszych organizacji" - zastrzegł.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej