Kraje G7 chcą przeciwstawić się chińskiemu projektowi "Pasa i Drogi". Miliardy dolarów na inwestycje
Stany Zjednoczone zamierzają w ciągu pięciu lat zebrać 200 mld dolarów z funduszy prywatnych i publicznych na sfinansowanie potrzebnej infrastruktury w krajach rozwijających się w ramach inicjatywy G7 mającej na celu przeciwstawienie się chińskiemu projektowi "Pasa i Drogi" wartemu wiele miliardów dolarów - poinformował Biały Dom.
2022-06-28, 07:29
Prezydent USA Joe Biden przedstawi te plany, w towarzystwie innych przywódców Grupy Siedmiu, z których niektórzy przedstawili już swoje własne inicjatywy, podczas dorocznego spotkania, które w tym roku odbyło się w zamku Elmau w południowych Niemczech.
Przywódcy państw G7, coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją w Chinach, po raz pierwszy przedstawili plany projektu w zeszłym roku, a teraz formalnie wprowadzają go w życie pod nowym tytułem "Partnerstwo na rzecz globalnej infrastruktury i inwestycji", porzucając jednocześnie nazwę "Build Back Better World", którą Biden po raz pierwszy użył podczas swojej kampanii prezydenckiej.
Biden przedstawi kilka konkretnych projektów podczas imprezy towarzyszącej G7, w której wezięli udział przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Unii Europejskiej i Kanady. Obiecywał skupić się na projektach, które pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi, a także przyczynią się do poprawy zdrowia na świecie, równości płci i infrastruktury cyfrowej. Nieobecny prezydent Francji Emmanual Macron oficjalnie przyłączył się do chińskiego programu infrastrukturalnego.
Dolar za dolara
- Prezydent nie uważa, że musimy wydawać dolar za dolara w porównaniu z Chinami, choć jeśli zsumować to, co zapowiadają Stany Zjednoczone i partnerzy z grupy G7, to liczba ta jest dość zbliżona - powiedział dziennikarzom jeden z wysokich rangą urzędników amerykańskich.
REKLAMA
Biały Dom poinformował, że środki zostaną pozyskane z grantów i funduszy federalnych, a także z inwestycji sektora prywatnego, dodając, że setki miliardów dodatkowych dolarów mogą pochodzić z wielostronnych banków rozwoju, instytucji finansujących rozwój, państwowych funduszy majątkowych i innych.
Inicjatywa Pasa i Drogi (Belt and Road Initiative - BRI), którą prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął w 2013 roku, obejmuje inicjatywy rozwojowe i inwestycyjne w ponad 100 krajach, w tym szereg projektów obejmujących koleje, porty i autostrady. Urzędnicy Białego Domu twierdzą, że plan Xi, by stworzyć nowoczesną wersję starożytnego Jedwabnego Szlaku, przyniósł niewiele wymiernych korzyści wielu krajom rozwijającym się, a główne miejsca pracy przypadły chińskim pracownikom, przy jednoczesnym wzroście wskaźników pracy przymusowej i pracy dzieci.
Biden zwróci uwagę na kilka sztandarowych projektów, w tym wart 2 miliardy dolarów projekt rozwoju energetyki słonecznej w Angoli, realizowany przy wsparciu Departamentu Handlu, amerykańskiego Export-Import Bank, amerykańskiej firmy AfricaGlobal Schaffer oraz amerykańskiego dewelopera Sun Africa.
Waszyngton, wraz z członkami grupy G7 i UE, przekaże także 3,3 mln USD na pomoc techniczną dla Instytutu Pasteura w Dakarze w Senegalu w związku z budową w tym kraju na skalę przemysłową elastycznego zakładu produkcji wielu szczepionek, który docelowo będzie mógł produkować szczepionkę COVID-19 i inne szczepionki. Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przeznaczy również do 50 mln USD w ciągu pięciu lat na nowy globalny Fundusz Zachęty do Opieki nad Dziećmi Banku Światowego, projekt mający na celu wypełnienie luki w odpowiedniej infrastrukturze opieki nad dziećmi.
REKLAMA
- Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib
REKLAMA