Stoltenberg odpowiedział na pytanie Polskiego Radia. Będą wielkie zmiany na wschodniej flance NATO
Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.
2022-06-27, 15:00
Podkreślił, że Polska jest jednym z największych krajów członkowskich i na jej terytorium są już znaczące siły NATO, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych.
- Obecnie trwa proces sprawdzania w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zwiększyć obecność, a cała idea wzmocnienia naszej obecności do poziomu brygady jest czymś co jest absolutnie istotne i ma znaczenie dla Polski. Szczegóły zostaną ustalone po wdrożeniu tych decyzji na szczycie, ale jestem przekonany, że Polska zobaczy, że NATO będzie zwiększać swoją obecność na różne sposoby, aby wzmocnić nasze odstraszanie i obronę również w Polsce - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
NATO. Nowy model dowodzenia
Szef NATO wyjaśnił, że wzmocnienie wschodniej flanki odbędzie się w ramach tworzonego nowego modelu sił zbrojnych Sojuszu na wschodniej flance.
Przewiduje on zwiększoną obecność wojsk wysuniętych z nowymi strukturami dowodzenia i kierowania, wysunięte magazyny sprzętu i dozbrojenia, a także dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki, ale na stałe stacjonujące w krajach macierzystych.
REKLAMA
Szef Sojuszu poinformował też, że siły szybkiego reagowania NATO postawione w stan wyższej gotowości zostaną zwiększone do ponad 300 tysięcy.
Ważna decyzja NATO dla Polski
Jak wielu żołnierzy przyjedzie ostatecznie na wschód Europy i do których trafią krajów - to prawdopodobnie okaże się w najbliższych tygodniach już po szczycie.
Zmiany w NATO są rezultatem znaczącej zmiany w podejściu do Rosji. W czasie szczytu w Madrycie politycy przyjmą też nową koncepcję strategiczną Sojuszu. Znajdzie się w niej zapis, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla państw NATO. W dotychczasowej koncepcji Rosja określana była jako "strategiczny partner".
Posłuchaj
- Polska oczekuje, że w koncepcji strategicznej zostanie jasno potwierdzona tradycyjna rola NATO jako sojuszu broniącego terytorium państw członkowskich, a Rosja zostanie określona jako zagrożenie - powiedział wcześniej szef prezydenckiego BBN Paweł Soloch.
REKLAMA
Dodał, że "rosyjska agresja przeciw Ukrainie tylko wzmacnia przekaz dotyczący odstraszania i obrony", a Polska oczekuje deklaracji, które "umieszczą w nowym kontekście całą filozofię NATO koncentrowania się na realnych zdolnościach wojskowych wobec wojny, która toczy się u granic Sojuszu, ale może w każdej chwili grozić rozlaniem się na kraje sąsiednie".
Posłuchaj
- Za tydzień szczyt NATO. Ekspert OSW: Rosja będzie się mu uważnie przyglądała
- Szczyt G7 w Niemczech. Zełenski chce zakończenia wojny przed zimą
- Szokujące ustalenia "NYT". Rosja na Ukrainie używa ponad 200 zabronionych rodzajów amunicji
Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA