Przywódcy NATO zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu. "Wystarczy spojrzeć na mapę, by zrozumieć"
Przywódcy państw NATO, na szczycie w Madrycie, zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Było to możliwe, bo wczoraj Turcja wycofała swój sprzeciw. W zamian otrzymała deklaracje dotyczące zniesienia embarga na dostawy broni i ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem. Kolejny etap to podpisanie protokołów akcesyjnych, a potem ich ratyfikacja.
2022-06-29, 15:18
- To najszybszy proces akcesyjny do tej pory - mówił sekretarz generalny NATO. Kilka tygodni minęło od złożenia wniosków przez Szwecję i Finlandię o członkostwo w Sojuszu do ich zatwierdzenia. Jens Stoltenberg podkreślał, że to ważne w związku z zagrożeniami ze wschodu.
- Wystarczy spojrzeć na mapę, by zrozumieć, że rozszerzenie Sojuszu o dwa kraje nordyckie zmieni sytuację pod względem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - dodał szef NATO.
Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Finlandia i Szwecja będą mogły uczestniczyć w naradach NATO-wskich jako obserwatorzy, choć bez prawa głosu. Równolegle będzie się toczyć ratyfikacja protokołów akcesyjnych w państwach członkowskich. Zwykle trwa ona około roku, ale dyplomaci w kwaterze głównej mówią, że procedura i tu będzie przyspieszona i szybko może dojść do rozszerzenia Sojuszu.
Nowa koncepcja NATO
NATO ma nową koncepcję strategiczną. Wskazuje na Rosję jako największe i bezpośrednie zagrożenie dla sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Dokument przyjęli przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego drugiego dnia unijnego szczytu w Madrycie. Zmieniona została tym samym przestarzała koncepcja z 2010 roku, w którym Rosja nazywana była partnerem.
REKLAMA
"Rosja dąży do ustanowienia stref wpływów i bezpośredniej kontroli za pomocą przymusu, agresji i aneksji" - napisano w koncepcji strategicznej. W dokumencie jest też mowa o tym, że Rosja stosuje przeciwko Sojuszowi środki konwencjonalne, cybernetyczne i hybrydowe.
"Jej agresywna postawa militarna, retoryka i gotowość do użycia siły do realizacji celów politycznych podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - brzmi fragment koncepcji strategicznej. Sojusznicy podkreślili, że celem Rosji jest destabilizacja państw położonych na wschodzie i południu. "Będziemy nadal odpowiadać na rosyjskie groźby i wrogie działania w sposób zjednoczony i odpowiedzialny" - czytamy w dokumencie. NATO zapowiedziało w nim znaczące wzmocnienie odstraszania i obrony wszystkich sojuszników, zwiększenie odporności na działania agresywne Rosji i wspieranie partnerów, by mogli odpowiedzieć na jej ataki. Sojusznicy zapewnili, że NATO nie dąży do konfrontacji i nie stanowi zagrożenia dla Rosji.
"W związku z wrogimi działaniami nie możemy uznać Federacji Rosyjskiej za naszego partnera" - napisali sojusznicy. Podkreślili, że wszelkie zmiany w relacjach zależą od tego, czy Rosja powstrzyma się od agresywnych zachowań i będzie w pełni przestrzegać prawa międzynarodowego.
Posłuchaj
Madryt - przywódcy NATO zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu (Beata Płomecka/IAR) 0:52
Dodaj do playlisty
Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"
as
REKLAMA
REKLAMA