"Jedność i solidarność". Prezydent Andrzej Duda o założeniach szczytu NATO
- Jedność i solidarność kluczowe w NATO w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę - podkreślał prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Madrycie.
2022-06-29, 10:23
- Wielkim osiągnięciem jest to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę w tak zdecydowany sposób państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego stanęły razem solidarnie i razem działają, i ta pomoc Ukrainie jest rzeczywiście udzielana, dzięki czemu Ukraina dalej trwa wobec potęgi militarnej, jaką jest Rosja - powiedział prezydent.
Nawiązał też do nowej koncepcji strategicznej NATO, która ma być zaakceptowana dziś na szczycie.
- To jest bardzo ważne. Rosja przestaje być partnerem, co - szczerze mówiąc - już dawno powinno się stać, ale dzisiaj rzeczywiście jest ona bez wątpienia największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tych na wschodniej flance. Rosja praktycznie bez ogródek grozi i państwom bałtyckim i słyszeliśmy wielokrotnie różne wypowiedzi z groźbami na temat Polski. Chciałbym, żeby to wszystko znalazło odzwierciedlenie w postanowieniach szczytu - dodał prezydent Andrzej Duda.
Szczyt NATO. Historyczne decyzje
Sojusznicy zademonstrują jedność i podejmą historyczne decyzje - mówił przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu w Madrycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił jedność Sojuszu w obliczu najbardziej poważnego kryzysu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Europie.
REKLAMA
- Sojusz odpowiada w sposób zjednoczony i stanowczy na zagrożenia i wyzwania - powiedział szef NATO. Zwrócił uwagę, że to będzie szczyt głębokich zmian.
- Podejmiemy historyczne decyzje. Uzgodnimy nową koncepcję strategiczną. To będzie plan dla Sojuszu do działania na przyszłość w bardziej niebezpiecznym świecie. Uzgodnimy też zasadniczą zmianę w naszej polityce odstraszania i obrony. To będzie największa zmiana w naszej kolektywnej obronie od czasów zakończenia zimnej wojny - powiedział sekretarz generalny.
Posłuchaj
Szef Sojuszu potwierdził, że w nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Rosja zostanie uznana za największe zagrożenie i że z tego też wynikają decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki.
***
Jens Stoltenberg potwierdził również, że państwa członkowskie podejmą dziś decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Stało się to możliwe, bo Turcja wycofała wczoraj weto.
REKLAMA
as
REKLAMA