Szwecja i Finlandia w NATO. Rakowski: Erdogan zadowolił się nagrodą pocieszenia

- Turcja mogła zrobić woltę, ale zabrakło jej argumentów, żeby tego dokonać. Zadowoliła się nagrodą pocieszenia w postaci kilkudziesięciu działaczy kurdyjskich - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej. Ankara podczas szczytu NATO dała zielone światło dla Szwecji i Finlandii w Sojuszu w zamian za, między innymi, ekstradycję podejrzanych o terroryzm bojowników.

2022-07-01, 18:20

Szwecja i Finlandia w NATO. Rakowski: Erdogan zadowolił się nagrodą pocieszenia

Turcja blokowała wejście zarówno Szwecji, jak i Finlandii do NATO, zarzucając im wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni. Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie trzy kraje ostatecznie podpisały porozumienie. Zgodnie z nim Szwecja i Finlandia obiecały znieść embargo i wspierać Turcję w walce z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną. Prezydent Erdogan poparł obecność Sztokholmu i Helsinek w NATO również w zamian za ekstradycję podejrzanych o terroryzm poszukiwanych przez Turcję. 

- Żądania Turcji były większe, przede wszystkim chodziło o zdjęcie embarga amerykańskiego na technologię wojskową oraz modyfikacje F-16 i F-35. Kolejnym ważnym elementem było to, żeby Turcja dostała zielone światło na realizacje swoich interesów w północnej Syrii - zauważył Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.

Erdogan zadowolił się nagrodą pocieszenia

- Turcja mogła zrobić woltę, ale nie miała żadnych argumentów, żeby tego dokonać. Zadowoliła się więc nagrodą pocieszenia w postaci kilkudziesięciu działaczy kurdyjskich - mówił ekspert. Zaznaczył, że pojawiają się opinie o zgodzie Amerykanów dla działań Turcji w północnej Syrii, jako kolejnej nagrodzie pocieszenia. - Widzimy jednak, że na razie nie ma wielkiej ofensywy, nic takiego się w Syrii nie dzieje - dodał Rakowski.

- Tayyip Erdogan nie ma teraz możliwości na jakiekolwiek negocjacje, bo jego pozycja względem partnerów jest słaba, a nawet bardzo słaba. Turcja będąca w NATO jest trzecią armią świata, ale Turcja wyproszona z NATO byłaby armią trzeciego świata - podsumował ekspert.

REKLAMA

Szwecja i Finlandia w NATO. Najpierw test

Tymczasem podczas lotu powrotnego ze szczytu NATO w Madrycie turecki prezydent przekazał dziennikarzom, że nie ma potrzeby spieszyć się z ratyfikacją porozumienia w tamtejszym parlamencie, bez której nie wejdzie ono w życie. - Powinniśmy najpierw sprawdzić, czy Szwecja i Finlandia dotrzymają obietnic złożonych na podstawie memorandum, w tym dotyczących ekstradycji podejrzanych poszukiwanych przez Turcję - powiedział Tayyip Erdogan. - Piłka jest teraz na ich boisku - dodał. 

Zapytany o ekstradycję podejrzanych prezydent Erdogan zaznaczył, że kraje nordyckie jeszcze tego nie zrobiły, ale pracują nad tym odpowiednie tureckie instytucje.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy. 

Posłuchaj

Zielone światło od Turcji dla Szwecji i Finlandii w NATO. Paweł Rakowski: Erdogan zadowolił się nagroda pocieszenia ("Świata pogląd") 11:52
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 01.07.2022

REKLAMA

Godzina: 16:47 

PR24/IAR
ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej