"Kaznodziejskie stwierdzenia, ciąg konfabulacji". Fogiel o słowach Tuska

- Podczas ostatniej konwencji Platformy Obywatelskiej mieliśmy najlepszy skrót - zero konkretów programowych, zero propozycji, poza jakimiś kaznodziejskimi stwierdzeniami - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do wypowiedzi Donalda Tuska.

2022-07-06, 10:20

"Kaznodziejskie stwierdzenia, ciąg konfabulacji". Fogiel o słowach Tuska

Podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik PiS Radosław Fogiel oraz rzecznik rządu Piotr Müller byli pytani m.in. o słowa lidera PO Donalda Tuska, który stwierdził, że jak PiS będzie dalej rządzić, pod koniec roku chleb może kosztować nawet 30 zł. - Trudno się do tego typu rewelacji ustosunkowywać. Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby takie wyssane z palca kwoty podawać - powiedział Fogiel. Jak ocenił, "to jest niestety konsekwentny w wykonaniu Donalda Tuska ciąg konfabulacji".

- Rozpoczęło się rzekomym autorstwem projektu 500+, który miał być gotowy w szufladach premier Ewy Kopacz. Później mieliśmy opowieści o tym, że Ukraińcy podobno Donaldowi Tuskowi zawdzięczają to, że ich kraj w ogóle jeszcze istnieje i się broni. W międzyczasie w jednym z wywiadów Donald Tusk zaprzeczał swoim własnym słowom, często cytowanym dzisiaj, że on nie ma guzika, który by mógł wpłynąć na inflację - przypomniał Fogiel.

Konwencja PO. Fogiel: zero konkretów programowych, zero propozycji

W jego ocenie, podczas ostatniej konwencji Platformy Obywatelskiej "mieliśmy najlepszy skrót - zero konkretów programowych, zero propozycji, poza jakimiś kaznodziejskimi stwierdzeniami na temat tego, na kogo wolno ludziom wierzącym w Boga głosować, a na kogo nie wolno, oraz poza najzwyklejszym w świecie hejtem skierowanym do rządzących".

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył, że "władzę rozpoznaje się po tym, czy reaguje w czasach kryzysu". Zastrzegł, że "nie na wszystkie rzeczy da się odpowiedzieć w taki sposób, który by od razu niwelował wszystkie zagrożenia". - Wynika to z sytuacji geopolitycznej, sytuacji międzynarodowej na rynkach gospodarczych i energetycznych - wyjaśnił. - Natomiast wyróżnikiem tego, w jaki sposób my postępujemy, jest to, że staramy się podejmować takie działania, które są w danej sytuacji możliwe - zapewnił.

REKLAMA

Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniża VAT

Wskazał przede wszystkim na tarczę antyinflacyjną, która - jak poinformował - podczas obecnego posiedzenia Sejmu ma zostać przedłużona do 31 października. - W ramach tarcz antyinflacyjnych obniżyliśmy VAT z 5 do 0 proc. na żywność. Obniżyliśmy VAT na paliwa z 23 do 8 proc. Obniżyliśmy VAT na energię oraz obniżyliśmy akcyzę - przypomniał. Jak zaznaczył, "podejmujemy takie działania, które regulator rządowy i sejmowy poprzez podatki może tworzyć". - To samo robimy z nawozami, wprowadziliśmy dopłaty za nawozy, po to, aby docelowo cena żywności też była niższa - powiedział.

Zastrzegł również, że "na te działania należy jeszcze spojrzeć przez pryzmat drugiego zagrożenia, które zawsze istnieje, czyli hiperinflacji". - Niektóre z rozwiązań, które proponuje Donald Tusk, de facto mogłyby doprowadzić do wariantu tureckiego. Być może Donald Tusk chciałby doprowadzić do tego wariantu, w którym inflacja wynosi 80 proc., bo wtedy wszystko mógłby zwalić na rząd - powiedział Müller. - Łatwo jest głosić dzisiaj pewne hasła, nie ponosząc odpowiedzialności za stabilizację sektora finansów publicznych - dodał.

Czytaj także:

Zobacz: Michał Płociński w Polskim Radiu 24

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej