Ekspert portalu obligacje.pl: przy tym poziomie inflacji zainteresowanie obligacjami będzie rosło

Popyt na obligacje jest niejako skorelowany z poziomem inflacji, bo im jest wyższa tym bardziej zwiększa się ich sprzedaż -powiedział Emil Szweda z portalu obligacje.pl w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-07-06, 17:00

Ekspert portalu obligacje.pl: przy tym poziomie inflacji zainteresowanie obligacjami będzie rosło
Im wyższe stopy procentowe i mniejsze od nich oprocentowanie lokat, tym większa skłonność do kupowania obligacji skarbowych.Foto: shutterstock, radoszk

Polacy kupili w czerwcu rekordową ilość obligacji Skarbu Państwa, za prawie 14 mld złotych. W opinii Emila Szwedy obligacje antyinflacyjne były oferowane od paru miesięcy , a te oferowane od czerwca 2022 mają zmienne oprocentowanie (roczne i dwuletnie) których oprocentowanie oparte jest o wysokość stopy referencyjnej NBP i to właśnie one były "motorem wzrostu sprzedaży" w czerwcu tego roku. A drugim czynnikiem "silnikiem" tego rekordowego popytu były znane już wcześniej obligacje antyinflacyjne. W pierwszym roku wzrosło ich oprocentowanie z powodu inflacji, "a w kolejnym, drugim roku będzie to inflacja plus marża". Ich mechanizm jest bardzo prosty: skoro już teraz inflacja jest dwucyfrowa, to także w kolejnym roku ich oprocentowanie także będzie dwucyfrowe. Z punktu widzenia inwestora te nowe obligacje mają wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu do lokat bankowych, które najczęściej tez jak obligacje są jedno lub dwuletnie, ale są nisko oprocentowane.

Do zalet obligacji trzeba zaliczyć zmienne oprocentowanie, zależne od poziomu stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej oraz comiesięczna wypłata odsetek. Tu na razie widać efekt nowości, ale w dłuższej perspektywie te roczne i dwuletnie będą coraz bardziej dochodowe niż lokaty i obligacje trzy miesięczne ( starszej serii i o innym terminie zapadalności). Dlatego można się spodziewać "przerzucania pieniędzy przez inwestorów z obligacji trzymiesięcznych na roczne i dwuletnie". Tym bardziej, że trudno się spodziewać, że choć rośnie inflacja to banki zwiększą oprocentowanie depozytów, bo w opinii eksperta portalu obligacje.pl banki są "nad płynne i trudno się spodziewać, aby pilnie potrzebowały pieniędzy z lokat".

Zdaniem Emila Szwedy jesienią (od września lub października) należy się spodziewać wzrostu sprzedaży obligacji antyinflacyjnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy do ich sprzedaży włączyłby się drugi, duży bank komercyjny. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


Posłuchaj

Emil Szweda z portalu obligacje.pl w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia ( Błażej Prośniewski) 5:37
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej