Setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Dyrektor Programu "Niepodległa": przypominamy, jak wielkie jest to dziedzictwo
- W tym roku po raz pierwszy obchodzimy święto - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Zostało ono ustanowione właśnie po to, żeby się przebić do ogólnopolskiej świadomości z wielkim dziedzictwem i ważną historią tych powstań - drogi Ślązaków, by Śląsk do macierzy, do Polski przywrócić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura Programu "Niepodległa").
2022-07-09, 08:55
W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania w ramach kampanii "Śląsk wspólna sprawa".
O projektach i działaniach edukacyjnych w dziedzinie kultury związanych z setną rocznicą przyłączenia Śląska do Polski mówił Wojciech Kirejczyk.
- To wszystko, co robi Biuro Programu "Niepodległa" i wiele innych instytucji, również organizacji pozarządowych w ramach wieloletniego programu, jest właśnie zaproszeniem do tego, abyśmy się nad lokalnym, regionalnym, naszym wspólnym dziedzictwem pochylili, dowiedzieli się czegoś więcej i po prostu byśmy spędzili wartościowo czas. To jest oferta kulturalna - podkreślił.
Jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody tej niezwykłej rocznicy był koncert "Pokolenie '22" w Parku Śląskim w Chorzowie. Na chorzowskiej scenie wystąpili reprezentujący trzy pokolenia artyści i twórcy o śląskich korzeniach.
REKLAMA
- Z przyjemnością obserwowałem całe rodziny z dziećmi na tym koncercie plenerowym, mimo że ta tematyka nie jest prosta - to nie był czysto rozrywkowy koncert, a jednak publiczność dopisała - opowiedział gość audycji.
Posłuchaj
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Śląskie oraz Biuro Programu "Niepodległa" zapraszają Polaków nie tylko ze Śląska do wspólnego świętowania jednego z największych sukcesów w walce o niepodległą Polskę po 1918 roku. Przygotowano w sumie dziesiątki wydarzeń, konferencje naukowe, wystawy i programy edukacyjne.
20 czerwca 1922 r. wojska polskie wkroczyły do Katowic, zaś 16 lipca podpisany został akt włączenia ziem śląskich do Rzeczypospolitej Polskiej. Te wydarzenia kończyły długoletni, około sześcioletni okres kształtowania się polskich granic w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura Programu "Niepodległa")
Data emisji: 9.07.2022
REKLAMA
Godzina: 07.49
kmp
REKLAMA