Ludobójstwo na Wołyniu. Prof. Wysocki: do dziś jest to bolesne doświadczenie
- Niestety jest to grymas historii, że przez bardzo długi czas zbrodnia, czy wręcz ludobójstwo wołyńskie, było zacierane, było falsyfikowane - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki.
2022-07-11, 12:21
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Tego dnia w 1943 roku UPA zaatakowała blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 100 tysięcy Polaków. Nie znamy dziś tez wciąż, i nie wiemy, czy kiedykolwiek poznamy, pełnej listy ofiar oraz - w dużej części - miejsc ich pochówku.
"Niepełny obraz"
- Niestety jest to grymas historii, że przez bardzo długi czas zbrodnia, czy wręcz ludobójstwo wołyńskie, było zacierane, było falsyfikowane - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki.
- Co więcej wymuszony exodus z Wołynia, ale nie tylko z Wołynia, ale również z ziem wschodnich, Małopolski Wschodniej, sprawił, że tam po prostu przestały istnieć całe osady, parafie i tylko część dokumentacji (...) jest nam znana. Mamy w dużym stopniu wykaz ofiar, które zapłaciły po prostu za tę akcję ukraińską - dodał i podkreślił, że "jest to oczywiście obraz niepełny".
- Stąd te 100 tys., które dziś szacujemy wcale nie jest liczną ostateczną - podkreślił gość PR24.
REKLAMA
"Bolesne doświadczenie"
- Jest to bolesne doświadczenie, które do dziś w bliznach noszą ci, którzy są potomkami ofiar, albo mają jeszcze własne doświadczenia z tej tragedii, jaka się tam dokonywała - dodał prof. Wiesław Wysocki.
Zaznaczył, że jednak "nie możemy uciec od tego, co dziś się dzieje i czemu poddawany jest naród ukraiński".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość audycji: prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW
Data emisji: 11.07.2022
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA
nj
REKLAMA